Visszafelé sülhet el a Fidesz csodafegyvere
A forint jelentős gyengülése várható az elkövetkező hónapokban, ha az MNB-t az elnökváltás után a kormány valóban arra akarja felhasználni, amiről Matolcsy már többször nyilatkozott. Ennek pedig egyenes következménye az inflációs nyomás és a finanszírozás drágulása, ami kedvezőtlen hatásaival veszélyeztetheti Orbánék osztogatási terveit.
A kormányfő jobbkezének kijelentései vicclapba illőek, de nevetni már nem igazán van kedvünk, mert minden újabb poénja a mi bőrünkre megy. A Fidesz-közeli hetilapba írt legutóbbi írásában azt fejtegette, hogy ez a világ nem normális, ezért nem is lehet és nem is kell kiszámítani a gazdasági döntések következményeit. Erről az a régi vicc jut eszünkbe, hogy megy az autós az autópályán és hallja a rádióban, hogy vigyázat, egy őrült a forgalommal szemben hajt. Felkiált: dehogy egy, hát mind! Nem véletlen, hogy a világ vezető gazdasági lapja, a Financial Times nemes egyszerűséggel katasztrofálisnak minősítette Matolcsyt.
Tette ezt arra hivatkozva, hogy a sajátos gondolkodású miniszter katasztrofális hibának minősítette, hogy az MNB erős forinttal próbál harcolni az infláció ellen. Ezzel a sommás véleménnyel több baj is van. Az egyik az alapvető közgazdasági ismeretek hiánya: egy olyan rendkívül nyitott és a nyers- és alapanyag importtól függő gazdaságban, mint a miénk, a valutánk gyengülése közvetlenül hat az infláció alakulására és törvényszerűen növeli azt. A következő apróság, hogy négy éve – még ellenzékből –, a válság mélypontján a Fidesz a forint gyengüléséről még azt mondta, hogy azzal a teljes nemzeti vagyon csökken, sőt minden magyar ember szegényedik. A harmadik és egyben a befektetőket leginkább aggasztó probléma az, hogy Matolcsy tulajdonképpen a jegybank fő feladatát és monetáris célját kérdőjelezi meg.
Hogy nem egyszeri, végiggondolatlan elszólásról van csupán szó, mutatják a forint hirtelen gyengülését kommentáló nyilatkozatok. Az NGM államtitkára szerint a kormánynak nincs árfolyamcélja, és a valutánk kurzusának az esése van akinek jó – az exportőröknek –, és van, akinek rossz, például a devizahiteleseknek és az importőröknek. Jó lenne tudni, Matolcsy embere a főnökéhez hasonlóan nem tud, vagy csak nem akar tudomást venni a realitásokról. Azzal ugyanis tisztában kellene lennie, hogy a kivitelre a gyenge forintárfolyam akkor lehet kedvező hatással, ha az exportpiacokon elegendő a kereslet, és mint azt a legfrissebb adatokból is láthatjuk, nem ez a helyzet. Ráadásul a magyar kivitel háromnegyedét olyan multicégek adják, amelyek eleve nem forint-elszámolásúak, azaz a valutánk árfolyamának alakulása nem meghatározó szempont számukra.
Ezzel szemben a forint gyengülése azonnal növeli a devizahiteles magánszemélyek és cégek terheit, tehát egyszerre csökkenti a fogyasztási és belső növekedési potenciált. Emellett a behozatal drágulásával a termelői és fogyasztói árakat egyaránt nőnek, mivel a beszerzési költségek megugrását az érintett termelő és kereskedelmi cégek nem tudják teljesen lenyelni. Nota bene: ez az exportőrök költségeit is jelentősen emeli, azaz amit nyernek a réven, azt jórészt elvesztik a vámon. Ez minden olyan nyitott gazdaságra igaz, amely ennyire függ a külkereskedelemtől, ezt egy gazdasági államtitkárnak illene tudnia.