Kína bevásárolt, drágul az étolaj és a margarin
Az árat a kanadai hőhullám, a kőolaj drágulása és a nagyüzemi állattartás miatti takarmánytermesztés is negatívan befolyásolja.
Rekordmagas a repce ára, ami miatt több más termékkel együtt várhatóan drágább lesz az étolaj, a margarin és a bioüzemanyag is. A rendkívüli áremelkedés fő oka, hogy Kína felvásárolta az ukrán repcét és az abból készült termékeket is, így nem jutott az európai piacra - nyilatkozta Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke a Népszavának. Ez először tavaly ősszel történt meg, azután jóval többet kellett fizetni az értékes ipari növényért.
A tonnánkénti ár a korábbi 110-120 ezer helyett jelenleg 185-195 ezer forint között mozog. A nagy kereslet az unió behozatali lehetőségeit is korlátozza. A nyugat-európai tőzsdéken a repce tonnánkénti ára meghaladja az 520 eurót, és nem tudni, hol áll meg. Ez legfőképp az élelmiszeriparban érezteti hatását, de az építőiparban is drágábbak már a repceolajat tartalmazó festékek. Egy decemberi ügylet jól bizonyítja, hogy az ázsiai ország tudatosan raktároz. Akkor olajnövényből ugyanis több mint kétszeresére, 1,2 millió tonnára növelte vásárlását, és a szántóföldi termények közül búzából és kukoricából is stratégiai mennyiségeket spájzolt be.
Az sem tett jót a világpiaci árnak, hogy a világ legnagyobb repcetermelőjének számító Kanadában tönkrement az idei termés a szokatlanul forró – 46 Celsius-fokot is meghaladó – időjárás miatt. Az extrém hiányt fokozza, hogy a kőolaj drágulása miatt nagyon nagy a kereslet olajnövényekre, amelyek a biodízel előállításának alapanyagul szolgálnak. A repce kedvezőbb tulajdonságai miatt a napraforgónál is kapósabb, mivel alacsonyabb a károsanyag-kibocsátása és tárolni is könnyebb.
Fontos figyelembe venni azt is, hogy a repce a szója alternatívája. Szakemberek a jövő növényi fehérjeforrásaként tartják számon, emiatt világpiaci ára folyamatosan együtt mozog a szójáéval. Még nem tudható, Dél-Amerikában miként alakul a szója ára, de ha nő - és erre jóval nagyobb az esély -, akkor ezt a fogyasztó nálunk is megérzi majd az olajnövényekből készült termékek drágulásából.
(Kiemelt kép: Virágzik a repce a Bács-Kiskun megyei Nagybaracska közelében 2021. április 30-án. Fotó: Mohai Balázs / MTI)