Privát Kopó: 12,5 milliárd közpénzzel bélelték ki az offshore hátterű cégeket
A hétvégén napvilágot látott hírek szerint fideszes és KDNP-s politikusok keveredtek „off-shore közeli cégek” ügyeibe – mondta Török Zsolt, az MSZP szóvivője a Fidesz fővárosi, Lendvay utcai székháza előtt tartott hétfői sajtótájékoztatóján.
A politikus a
Privát Kopó bűnügyi magazin cikkére utalt, ami szerint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség egyik, szélessávú körzethálózati fejlesztések címén kiírt pályázatán a húszmilliárdos összegből 12,5 milliárd forintot öt olyan cég nyert el, amelyeket ugyanazon a napon hoztak létre, jegyzett tőkéjük megegyezik, a székhelyük címe azonos, továbbá – a lap szerint – átfedéseket mutat a vállalkozások tulajdonosi körének összetétele is.A lap arra is utal, hogy két cégben közvetve érdekelt egy olyan zrt. is, amelyiknek a felügyelőbizottságában benne van Seszták Miklós KDNP-s országgyűlési képviselő.
Az MSZP szóvivője úgy fogalmazott, hogy az öt nyertes cég közül „mindegyikben van valamilyen kötődés a kormányzó párthoz, a kormányzó pártszövetséghez”.
Szavai szerint felvetődik a kérdés, hogy a kormánypártok valóban komolyan veszik-e Orbán Viktor miniszterelnök kijelentéseit, amelyek szerint a közéletben nincs helye „off-shore lovagoknak”. Török Zsolt azt a kérdést is feltette, hogy Fidesz-KDNP hogyan viszonyul az ügyhöz, és ezután „megszabadul-e” Seszták Miklóstól.
A politikus arra is kíváncsi volt, hogy az ügyben a hivatalos szervek indítottak vagy indítanak-e valamilyen vizsgálatot.
Arra a kérdésre, hogy milyen kormánypárti politikusok részvételéről tud még, azt felelte: „még nem bebizonyított tény, hogy több Fidesz-KDNP-s politikus is érintett az ügyben, nem csak Seszták Miklós”.
Seszták Miklós: felháborító Vadai Ágnes és Török Zsolt nyilatkozata
A kereszténydemokrata Seszták Miklós felháborítónak tartja és visszautasítja a független Vadai Ágnes és a szocialista Török Zsolt személyét érintő, de „tényeket elferdítő nyilatkozatát”.
A kereszténydemokrata politikus szerint önmagában az a tény, hogy valaki egy társaságban felügyelőbizottsági tag, semmilyen kihatással nincs a társaság működésére. Ezért a felügyelőbizottság a gazdasági törvény alapján a társaság ügyvezetését ellenőrzi. Ezt 2012 májusában megtették, és azóta semmilyen kapcsolata nem volt sem azzal a gazdasági társasággal, ahol felügyelőbizottsági tag volt, sem a többi említettel. Így a megnevezett gazdasági társaságok létéről, illetve a pályázatukról is csak a nyilatkozatok olvasása után szerzett tudomást – hangsúlyozta. Kitért arra is: a felügyelőbizottsági tagságról való lemondását már 2012. július 10-én bejelentette a társaságnak, azzal, hogy az az új felügyelőbizottsági tag megválasztásával, de legkésőbb 2013. január 15-ével megszűnik.