Újfent szűkül a pénztárcánk az év végére
A magyar lakosság fizetőképessége jelentősen romlott 2022 második negyedévében, a gazdaság pedig tovább zsugordohat elemzők szerint.
Óriásti csökkent a lakossági hitelállomány, a háztartások jövedelme és az infláció alapján kiszámolt Intrum Fizetőképességi Index (IFI), írja a Napi.hu. Hangsúlyozzák, ilyen utoljára 2020 második negyedévében, a koronavírus-járvány legelején történt.
Az IFI csökkenése az előző, első negyedévhez képest most 22 százalékos. Deszpot Károly, az Intrum CMS igazgatója a publikált adatokkal kapcsolatban hangsúlyozta,
„Az orosz-ukrán konfliktus, valamint a növekvő nyersanyagárak kedvezőtlen hatásai begyűrűztek hazánkba, és a magyar lakosság pénzügyi helyzetét is hátrányosan befolyásolják. A családok leginkább az inflációt érzik a mindennapokban. A háború és a kamatemelések miatt csökkennek a befektetések, így lassul a jövedelmek emelkedése”.
Az Intrum és a GKI által számolt index általában a GDP alakulását is előrevetíti, ezek alapján 2022 és 2023 fordulóján lassulhat a növekedés, sőt az ország gazdasága, számos európai uniós gazdasághoz hasonlóan recesszióba is fordulhat.
Sok függ persze még attól is, hogy a magyar kormány képes lesz-e megegyezni Brüsszellel az európai uniós források rendes menetrend szerinti folyósításában. Az elemző szerint ezeknek a forrásoknak a lehívásával jelentősen csökkenthető lenne a recesszió kockázata.
A GKI Gazdaságkutató ugyancsak hétfőn publikálta konjunktúraindexét. Ez az index júliusban több mint egyéves mélypontra esett; idén április óta az üzleti várakozások mintegy 8, a fogyasztóik több mint 20 ponttal estek, ugyanakkor júliusban a cégek és a lakosság pesszimizmusa hasonló mértékben erősödött, közölte a GKI Gazdaságkutató
(Kiemelt kép: Egy almalmazott kijelzőkön követ pénzügyi adatokat az ActiveTrades brókercég irodájában, Londonban, 2019. március 15-én. Fotó: Isabel Infantes / AFP)