Hirtelen változik az extraprofitadó

Meglepődhettek a bankok: váratlanul megváltozik az adóalap számítása, és sávos lesz az adókulcs is.

2023. április 25., 13:50

Szerző:

Valószínűleg a bankok számára is teljesen váratlan volt, hogy a hétfő esti Magyar Közlönyben megjelent az a kormányrendelet, amely a második félévtől átrendezi extraprofitadó-terhelést – írja a Portfolio.hu-ra hivatkozva a 24.hu.

Megváltozik az adóalap és az adókulcs is

A változtatás lényege a portál szerint az lesz, hogy a nettó árbevétel helyett a különadókkal korrigált eredmény lesz az adó alapja, és az adókulcs sávossá válik.

Gyakorlatban az eddigi adóalap (50 százalék az áruértékesítésből és a szolgáltatásból) mellett növelő tétel lesz az előző évi bankadó, a befizetett pénzügyi tranzakciós illeték és az extraprofitadó 50 százaléka. Az adókulcs ugyanakkor 10 milliárd forintos adóalapig 13, fölötte pedig 30 százalék lesz.

Nyertesek és vesztesek

A Portfolio szerint a változások legnagyobb nyertese az OTP, a legnagyobb vesztese pedig a Raiffeisen, az UniCredit és a K&H lehet, míg enyhe pozitív egyenleggel jöhet ki belőle a Magyar Bankholding, az Erste Bank, ahogy a kisebb bankok többsége is.

(Képünk illusztráció. Forrás: az OTP Facebook-oldala)

Már rögtön az első negyedévben elérte az egész évre tervezett hiánycél 58 százalékát a kormány, aminek két legfőbb oka a 13. havi nyugdíj kifizetése, valamint a magas hozamú inflációkövető lakossági állampapírok után fizetendő kamatok voltak. Ebből adódóan a költségvetés kiigazítása elkerülhetetlen, amit minden bizonnyal a lakosság is megérez majd.

Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.