Erőszakosan bontanák fel az euró-övezetet
„Alternatíva Németországért” címmel új pártot alakítottak április 14-én Berlinben, amelynek célja, hogy felbontsák az alapítók szerint károsnak bizonyult euró-övezetet és az érintett országok lakossága népszavazáson döntsön arról, milyen úton haladnak tovább. A felmérések szerint az euró-szkeptikusok elsősorban a polgári-konzervatív jobboldalon és a liberálisoknál számíthatnak támogatásra s és az őszi választásokon átléphetik a parlamentbe kerüléshez szükséges 5 százalékos szavazati határt.
Az új párt szóvivői között elismert szakemberek, egyúttal a CDU volt tagjai vannak, mint Bernd Lucke, a Hamburgi Egyetem közgazdász professzora, vagy Konrad Adam, a Frankfurter Allgemeine Zeitung volt szerkesztője, ismert publicista, tanulmány-kötetek szerzője. Érvelésük szerint, amelyre volt pártjuk vezetése nem volt hajlandó hallgatni, tévedett Angela Merkel kancellár, amikor kijelentette, hogy politikájának, az euró megmentésének nincs alternatívája. A makroközgazdász Lücke úgy látja, hogy az euró a jelenlegi helyzetben megosztja Európát és súlyos károkat okoz az egységnek, ezért immár nem lehet tabu a márka újra-bevezetése. Németország azzal kényszerítheti ki ezt a – várhatóan öt éves – folyamatot, hogy nem engedélyez további kifizetéseket az európai válság-alapból. Úgy vélik, hogy az euró-övezet ilyen, erőszakos felbontása után is lesz lehetőség arra, hogy az európai országok békében és barátságban működjenek együtt, sőt: nagyon is szükség van és lesz közös kül- és biztonságpolitikára.
Az Alternatívok támogatják, hogy a jövőben a nagybefektetők, nem pedig az adófizetők álljanak jót a mentő-akciókért – a súlyosan eladósodott országok adósságát pedig csökkentsék. Az új párt támogatja a brit konzervatívok törekvését az Unió apparátusának karcsúsítására. Síkraszállnak azért hogy a lakosság – svájci mintára – minél több kérdésben dönthessen népszavazáson és – a kanadai példát követve – a bevándorlók szigorúbb ellenőrzését igénylik, hogy ne érkezhessenek olyanok, akik csak a szociális juttatások miatt jönnek. Az utóbbi célt rokonszenvvel fogadta a szélsőjobb, ám az új párt szóvivői leszögezték, hogy megszűrik a jelentkezőket s elhatárolják magukat a jobboldali radikálisoktól. Az új párt hangadói és tagjai között egyébként többségben vannak a magasan képzett értelmiségiek, a támogatók soraiban sok kisvállalkozó is található.
A közelmúlt egy reprezentatív felmérése megmutatta: a németek 24 százaléka elképzelhetőnek tartja, hogy euró-kritikus pártra szavazzon a szeptemberi országos választáson. Az új párt várhatóan elsősorban a CDU/CSU-tól, valamint az FDP-től vonhat el szavazatokat, de nem veszélytelen a baloldali pártokra sem. Míg a kereszténydemokraták és a liberálisok eddig nem reagáltak az új kihívásra, Frank-Walter Steinmeier, az SPD és Jürgen Trittin, a Zöldek frakcióvezetője azzal vádolta az Alternatívokat, hogy populista hangulatkeltésre használják az adósság-válságot.
További írásokat olvashat Németországról a
www.ger – mania.huhonlapon