Elmondta az elemző, mi folyik a háború leple alatt az USA és Oroszország között
Elkerülhetetlen lesz a gazdasági összeomlás a szankciók miatt az elemzők szerint.
Oroszország a 30 napos türelmi idő lejárta előtt, május 4-én teljesítette a kifizetéseket két, 2022-ben és 2042-ben lejáró, összesen 650 millió dollár értékű, dollárban denominált orosz államkötvény tulajdonosainak. Amióta szankciókat vezettek be a devizatartalékaira, elemzők úgy vélik, hogy csak késleltetni sikerült az elkerülhetetlent – írja a Portolio.
Az orosz pénzügyminisztérium április 4-én próbálta rubelben teljesíteni a kifizetéseket, amikor az amerikai pénzügyminisztérium megakadályozta, hogy az amerikai bankoknál tartott dollártartalékokból fizessenek. Az orosz központi bank tengerentúli bankoknál tartott hatalmas devizatartalékainak nagy részét az ukrajnai inváziót követően bevezetett nemzetközi szankciók miatt befagyasztották.
A hitelminősítők szerint ez
1917 óta az ország első külföldi adósságtörlesztési mulasztását jelentette volna,
ha Oroszország nem teljesíti devizakötelezettségeit a türelmi idő végéig. Oroszország végül talált olyan pénzforrást, amelyre nem vonatkoztak a szankciók, így lehetővé vált a két kötvény kifizetése. A hatásra a kötvények árfolyama emelkedni kezdett, de még mindig jócskán a február 24-i szint alatt vannak.
Az MSCI Research egy múlt heti jegyzetében azt írta, hogy „a hitelbiztosítási piacok által feltételezett nemteljesítési valószínűségek még mindig kivételesen magasak az egy- és ötéves időtávokon.” Május 3-án a nemteljesítés valószínűsége egy év alatt 67 százalék volt szemben az április 26-i több mint 95 százalékkal. Ugyanebben az időszakban az ötéves nemteljesítési valószínűség 99 százalékról 88 százalékra csökkent.
Oroszország az államadósság törlesztése esetén kivételt élvez Egyesült Államok szankciói alól. Ez lehetővé teszi, hogy az orosz államadósságra vonatkozó kötvénykifizetéseket a pénzügyminisztérium által eseti alapon engedélyezett forrásokból teljesítsék. Ez a mentesség azonban május 25-én lejár, és az MSCI felvetette, hogy ha nem hosszabbítják meg, akkor május 27-én, amikor több orosz kötvénykifizetés esedékessé válik, nemteljesítést válthat ki.
A múlt heti 650 millió dolláros kamat- és tőkefizetés kiszolgálásával
az orosz pénzügyminisztérium megmutatta, hogy nem akar csődöt jelenteni,
és megérti, hogy a következmények rendkívül károsak és hosszú távon érezhetőek lennének Timothy Ash, a BlueBay Asset Management vezető EM államkötvény-stratégája szerint.
Zimothy Ash szerint kérdéses, hogy az USA miért hosszabbítaná meg az engedélyt, tekintve, hogy ez „Oroszország egyértelmű előnyére válna”, és felvetette, hogy a lényegesebb kérdés az lenne, hogy Oroszország még mindig talál-e módot arra, hogy elkerülje a nemfizetést, ha az amerikaiak megtagadják a meghosszabbítást.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)