VIII. Henrikkel a hallban

Rhodri és Angie Powell boldogan és gyanútlanul költözött be újonnan vásárolt házába a somerseti Milvertonban. Igaz, a középkori épület némi felújításra szorult, de ez a feladat egy cseppet sem rettentette el őket, hiszen tudták, hogy az 1 millió fontért vásárolt műemléki épülettel egyben felelősséget is vállalnak magukra.

2011. február 7., 20:19

A nagy hallban helyenként penészes volt a fal és hullott róla a vakolat, ezért ésszerű volt itt kezdeni a renoválást. A hiányzó vakolat kijavítására felkérték Jeremy Lile, restaurátort. A szakember munkához fogott, s ahogy óvatosan nekilátott a fedővakolat eltávolításához, lehullott az alatta lévő vakolatrétegből egy darabka. Mögötte a régi agyag, mész és lószőr keverékből készült rétegben felsejlett egy kicsi, barna festett felület. Ekkor – nem tudni ki lett izgatottabb, a házaspár vagy a restaurátor? –, de Powellék a felső réteg teljes „lehámozására” kérték a szakembert. Lassacskán fehér és kék csíkok, betűk, felirattöredékek kerültek elő, majd hirtelen a szemükbe nézett valaki. – Óriási pillanat volt! A hátamon futkosott a hideg! – emlékszik vissza Angie.

Lile végül aprólékos munkával letisztította az egész falfelületet, és amikor elkészült vele, ott állt előttük életnagyságban, teljes díszben, palástban, aranykoronával a fején, kezében jogarral, VIII. Henrik király. – Nem túlságosan hízelgő portré a királyra nézve – meséli a férj – jól látni, ahogy feszül az ing a sörhasán, az ismeretlen művész igazán kendőzetlen képet festett az uralkodóról.

A Bristol Egyetem művészettörténésze, Michael Liversidge szerint a lelet felbecsülhetetlen értékű, rendkívüli, országos jelentőségű és hihetetlenül izgalmas. Úgy véli, az 1530-as évekre datálható, közel 2 méter magasságú freskó kifejezi a festő és a ház egykori tulajdonosának lojalitását a királyhoz. Ez az első lelet arra, hogy Henrik képét propaganda céljából használták egy magánházban. Feltételezése szerint a freskót Katolikus Mary 1553-as trónra lépésekor lefestették, és ennek köszönhető, hogy rendkívül jó állapotban találták meg. Egyedülálló falfestmény, ahol Henry feje fölött a Szentlélek ábrázolása látható, vagyis azt sugallja, hogy Henrik Isten után a második.

A házaspár, akik 1 millió fontért (mintegy 307 millió forintért) vásárolták meg a középkori műemléképületet, feladatának tekinti a freskó megóvását. – Fantasztikus ilyen környezetbe hazajönni, ahogy belépünk a házba, érezni a király jelenlétét. Már csak arra kell ügyelnem, hogy a vendégeink nehogy a falhoz támasszák a vizes esernyőjüket! – mondja Angie nevetve.