Vigyázó szemük Budapesten

John Malkovich esszenciális üzenete a színház legfőbb küldetését emelte ki: a színház dolga, hogy keresse a választ arra, mit jelent embernek lenni. Ennek mentén pedig, a magyar kultúrát s benne a színjátszást érintő aggasztó jelenségeket emelte a Színházi Világnap reflektorfényébe. Malkovich mondatait, a hagyományoknak megfelelően, a március 27-i előadás megkezdésekor felolvasták vilagszerte, így a Dramatenben is, mely az estét a magyar kultura helyzetének szentelte.

2012. április 3., 10:11



A Színházi Világnap alkalmából, 1961. óta minden évben a színházművészet egyedülálló voltáról, s egyetemes szerepéről szólnak a beszédek – nem megfeledkezve a visszásságokról, s azokról a színészekről, társulatokról s nézőkről, akik elszenvedik azokat, s mégsem adják föl.

Ezalkalommal, John Malkovich színész-rendező szenvedéllyel megfogalmazott esszenciális üzenete, a színház legfőbb küldetésére irányította figyelmet: a színház dolga, hogy keresse a választ arra, mit jelent ma embernek lenni... s e kérdésfelvetés mentén a magyar kultúrát, s azon belül a magyar színjátszást érintő aggasztó jelenségeket kívánta a Színházi Világnap reflektorfényébe emelni. Malkovich mondatait – a hagyományoknak megfelelően – a március 27-i előadás megkezdésekor felolvasták a Színházi Világszövetség mind a száz országban.


Ugyanez volt a Svéd Színházi Szövetség, a Svéd Rendezők Egyesülete s a Svéd Királyi Drámai Színház szándéka is, amikor úgy döntött: a Világnap alkalmából a Dramatenben tartott nyílt estén, a magyar közéletben és kultúrában kialakult helyzetet járja körül – külön figyelemmel a napról-napra újabb sérelmeket szenvedő gondolati- és szólásszabadságra.

A Dramaten s a svéd színházi szakma nem először tesz ezügyben:

Stockholmi üzenet Tarlósnak

Magyarországon és Svédországban élő kulturális- és média-személyiségek szóltak a magyar kormány által következetesen és kitartóan folytatott centralizált – egyebek mellett, kulturális – politikáról s az ennek akaratából és hatására pluralitását és szabadságát vesztő magyar kultúráról, a szabadgondolkodású szellemi elit képviselőit és intézményeit sújtó nyomásról és diszkriminációról, s mindazokról az antidemokratikus tendenciákról, melyek Magyarországot az elmúlt két évben jellemezték, a belföldi és nemzetközi szervezetek által kifejtett folyamatos tiltakozás ellenére.

Az est folyamán természetesen elhangzott Malkovich üzenete, s Parti Nagy Lajos erre írt parafrázisa is. Valamint szemelvények kortárs magyar szerzőktől, egyebek mellett Esterházy Pétertől is. Vele – több magyar szerzővel folytatott beszélgetés és azok írásai mellett – interjút közöl legutóbbi, magyar tematikus számában a

Författaren, a Svéd Írószövetség lapja is.


Utóirat
A stockholmi magyar Nagykövetség figyelemre érdemesnek tartotta a rendezvényt – olyannyira, hogy felvételt is készített az ott elhangzottakról és bizonyos magyar résztvevőkről. Annak utána, hogy Bíró Katalin konzul, a Dramaten, illetve a Svéd Színházi Szövetség vezetőihez intézett levelében – kifejtetve a magyar kormánynak az Új Színház, a magyar sajtószabadság, s a Klubrádió helyzetét illető, jól ismert álláspontját – gyakorlatilag okafogyottnak tartja a svéd színház meghatározó intézményeinek kiállását a magyar kultura védelmében. S hogy teljes legyen a gondolati zavar: sok sikert kíván Ann Mari Engelnek és Marie-Louise Ekmannak az est programjához.


Forrás:
Dramaten
litera.hu
szinhaz.hu


Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.