Új dokumentumfilm Amy Winehouse-ról

Az alkotásban a brit énekesnő édesanyja oszt meg részleteket 27 évesen elhunyt lánya életéről.

2021. március 31., 16:30

Szerző:

Az Amy Winehouse: 10 Years On című film a BBC Two és a BBC Music közös munkájával készült, a mesélő a Rehab és a Back to Black című slágerrel ismertté vált énekesnő szklerózis multiplexben szenvedő édesanyja, Janis.

A készítők elmondása szerint Amy Winehouse édesanyja közel állt lányához, és számos olyan történet hangzik el a filmben, amely eddig kevéssé volt ismert, illetve eltér az eddigi narratíváktól.

„Érzésem szerint a világ nem ismeri az igazi Amy-t, azt, akit felneveltem. Kerestem a lehetőséget, hogy bemutassam gyökereit, és mélyebb betekintést engedjek az életébe" – fogalmazott Janis Winehouse egy szerdán közzétett nyilatkozatában.

A Grammy-díjas Amy Winehouse alkoholmérgezésben halt meg londoni otthonában 2011 júliusában; alkohol- és drogproblémái végigkísérték karrierjét.

A dokumentumfilm korábban nem látott archív családi felvételeket is bemutat. A család, a barátok, az Amy-t legjobban ismerők segítségével összeálló kép az alkotók szándékai szerint az énekesnő életét új megvilágításba helyezi. Mint elmondták, a film erőteljesen és érzékenyen, női szemszögből ábrázolja az Egyesült Királyság egyik leginkább kedvelt énekesnőjét, szerelmeit és örökségét.

Hat évvel ezelőtt Amy címmel már készült egy dokumentumfilm róla, Asif Kapadia rendező munkájáért Oscar-díjat kapott. Igaz, az énekesnő édesapja, Mitch Winehouse (aki könyvet írt lányáról, és a kötet magyarországi megjelenése kapcsán Budapesten is járt) azt a filmet „félrevezetőnek" nevezte, és akkor úgy nyilatkozott, hogy a család elhatárolódik a műtől.

(Kiemelt kép: Amy Winehouse, Hovefestivalen 2007. Fotó: Kim Erlandsen, NRK P3)

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.