Kórrajzok a hatalomról

2012. április 2., 15:44

Ritkán adatik meg egy újságírónak, hogy cikke nyomán kiállítást rendezzenek. De minket most ez a szerencse ért. Lapunk március 8-i számában jelent meg a Kórrajzok a hatalomról című írásunk, amelyben a honi politikai karikatúra múltját és jelenét próbáltuk megrajzolni. Cikkünkben szerepelt a műfaj két nagymestere, Marabu, valamint Pápai Gábor is. Bemutattuk a fiatal képzőművész generáció egyik jelesét, Tanai-Toguro Gyulát, aki hírnevét a közéleti csalárdságainkat leleplező Korruptivyti társasjátékával alapozta meg.

MARABU rajzai:




Ők hárman a képi humor három különböző irányzatait képviselik. Pápai vitriollal rajzol kíméletlen társadalmi látleleteket a Népszavában és internetes oldalán. Marabu elnézőbb derűvel szembesít mindennapi gyarlóságainkkal. Vizuális poénjaival a Népszabadság, a HVG és a Hócipő olvasóit szórakoztatja. Tanai-Toguro számára az alkotás a civil ellenállás eszköze, kulturális demonstráció is. Egyik szervezője volt a Visszakézből Kerényinek című kiállításnak, amely az államilag rendelt magyar történelmi kurzusfestmények ellen tiltakozott.

A 168 Óra által összehozott három karikaturista először állított ki együtt, igazolva ezzel azt is: az eltérő világnézetek és ízlések elférnek egymás mellett a médiában és a művészetben is.

Pápai Gábor karikatúrái:




A tárlat a budapesti Pedál Cafeban nyílt meg április 1-én. Nem bolondok napi tréfaként. Mert a műfaj mai helyzete nem túl vidám. Ahogyan azt Farkasházy Tivadar hangsúlyozta megnyitó beszédében: az újságok egyre kevesebb grafikát rendelnek, s ennek nem csupán anyagi oka van. A karikatúra ugyanis lényegéből fakadóan ellenzéki: görbe tükröt mutat a mindenkori hatalomnak. Egy korszak fonákságait a szavaknál is maradandóbban őrzik meg ezek a szatirikus kordokumentumok.

A kiállított alkotások egyben azt is bizonyítják: a politikai karikatúra nem az írott sajtó „toldaléka” , hanem a kortárs képzőművészet egyik legizgalmasabb és legbátrabb ágazata. Túllépve a napi aktualitásokon, örökérvényűen láttatja a hatalom arroganciáját, és a kisemmizettek megalázottságát. Miközben közéleti görcseinket a nevetés gyógyító erejével oldja.

Aki e terápiában szeretne részesülni, nézze meg a Pedálban április végig látható kiállítást.

Tanai-Toguro Gyula munkái: