Kácsor Zsolt: Kápók és rabszolgák

2016. december 7., 14:36

Szerző:

A polgármester a közmunkásokat gyerekestül rendelte be a hivatalba, ebből lett a botrány végül, nem abból persze, hogy mindenkinek kötelező volt bemenni, és nem is abból, hogy éppen péntek este, amikor már nincsen munkaidő, hanem abból, hogy mindenkit gyerekestül rendeltek be. Ezt nem értették. Miért kell vinni a gyerekeket is? A kurva anyját a gazdának, morogták a két brigádban, ahol gazdának hívták a polgármestert, pedig fiatalabb volt náluk, még csak harmincöt éves, de az ötvenévesek is úgy szólították, hogy gazda. Morogtak rá, amikor az új házát kellett kifesteni, ráment két hétvége, ráadásul a gazda visszarendelte őket harmadjára is, hogy lekaparják az ablakokról a rászáradt festékpöttyöket, de azt a két hétvégét legalább kifizette. Mindenki kapott fejenként hatezret, igaz, a harmadik hétvégén ingyen dolgoztak, mert a polgármester azt mondta nekik, hogy rendbe kell tenniük, amit korábban elbasztak, kaparhatták a festéket grátisz. De akkor legalább a gyerekeket nem kellett vinni. Most meg azt írta elő a hivatal, hogy vigyék azokat is.

Nem értették, hogy miért gyerekestül rendeli be őket a gazda. A gyerekekhez semmi köze, azért ez sok. Azt morogták, hogy csak lássák meg a kocsiját éjszaka az alvégen, ki lesz szúrva mind a négy kereke. El nem tudták képzelni, hogy mit keresnének a gyerekek péntek este a hivatalban, de amikor elképzelték, felszökött a fejükbe a vér, igaz, akkor már félrészeg volt mindenki, zakatolt a fantázia.

Azt találták ki, hogy küldöttséget menesztenek a gazdához, és kerek perec megüzenik neki, hogy péntek este nem mennek be a hivatalba, vagy ha ott lesznek, akkor nem gyerekkel, hanem bicskával. Sokáig nem találtak embert, aki a küldöttséget elvállalta volna, a két brigádvezető szóba sem jöhetett, mert azok a polgármester emberei voltak, kápók és rabszolgák egyszerre, végül három asszonyra esett a választás, a férfiak ugyanis fogadkoztak, hogy ők nem állnak jót magukért – igaz, ezt a kocsmában mondták, félrészegen, de azért komolyan kellett venni, mert ha ittak, tényleg eljárt a kezük.

Hétvégén nem ment a pusmogás, a brigádvezetők legalábbis nem tapasztaltak semmi különöset, de hétfő reggel fél nyolckor már nem csak a három asszony álldogált a hivatal előtt, hanem vagy tizenöt ember a két brigádból. Idegesen cigiztek, kiabáltak, fenyegetőztek. A küldöttségnek be sem kellett menni, korán befutott a polgármester, már ő is ideges volt, és miután kiszállt a kocsiból, rögtön ordított, hogy mi a fasz van itt, talán tüntetés, mire a férfiak körbeállták, s azt üvöltötték, hogy mi a faszért kell behozni a gyerekeket péntek este, el akarod tőlünk őket venni?

A polgármester nagyot röhögött erre, majd rájuk dörrent, hogy ne legyetek ökrök, hát hiszen Mikulás-este lesz, minden gyereknek jár egy csomag. Erre nagy csönd lett. Ez eszükbe sem jutott. Annak meg már kifejezetten örültek később, hogy a csomag árát nem kellett kápéban a kápóknak előre kifizetni – levonták a bérükből hó elején.

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

2024. szeptember 18., 07:00

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!