Hatmillió emberért lobog a láng
A Nemzetközi Holokauszt Emléknapon, január 27-én Európa-szerte megemlékezések zajlanak az auschwitz-birkenaui tábor felszabadulásának 66. évfordulóján.
2011-ben személyes életsorsokkal szeretnénk érzékeltetni, hogy a holokauszt igazi vesztesége nem csupán számokban mérhető. Orvos, tanár, földműves és számtalan mesterember, szorgos és becsületes magyar állampolgár mellett rengeteg időskorú és gyermek élete ért véget, illetve folytatódott nem feledhető és feldolgozhatatlan traumákkal. Ezernyi elmesélendő történet, amit nem mondtunk még el.
Emlékezzünk együtt, gyújtsunk mécsest, hogy az európai történelem e szomorú korszakának emberi tragédiái ne merüljenek feledésbe, a tanulságokat pedig a következő nemzedékek közösen dolgozhassák fel - írta az
est.hu .Az ENSZ 2005-ben nyilvánította január 27-ét, az Auschwitz-Birkenau-i haláltáborok felszabadításának napját a Holokauszt Nemzetközi Emléknapjává. A Duna Televízió ezen a napon egy tévé- és egy dokumentumfilmmel emlékezik az eseményre.
21 óra 10 perctől egy 1983-ban, Hajdufy Miklós rendezésében készült tévéfilmet láthatnak a nézők, A béke szigete címmel. Alapy Gáspár (Bessenyei Ferenc), Komárom polgármestere, a történelmi dokumentumok szerint az egyetlen polgármester volt, aki tiltakozott a zsidóság deportálása ellen. Ugyanarra a sorsra jutott, mint azok, akiket a védelmébe vett. Dachauba került, és ott is halt meg.
22 óra 20 perctől Lakatos Iván 16. zsoltár - Volt egyszer egy színház - Film az egykori Goldmark színházról című dokumentumfilmjét vetíti a televízió. A II. világháború idején hozott, úgynevezett zsidótörvények értelmében a magyar színház, film, újságírás és szépirodalom teréről is igen sok meghatározó személyiség szorult ki. Annak érdekében, hogy az ily módon a "hivatalos szakmából" kikerült művészek fellépési lehetőséghez jussanak, az OMIKE nevű zsidó kulturális szervezet az egyházközség birtokában lévő Goldmark teremben lehetőséget teremtett a fellépésre. Köztük voltak a korszak sztárjai, például Ráday Imre, Beregi Oszkár, Pártos Géza, Ascher Oszkár, Salamon Béla, Kellér Dezső, Simon Zsuzsa, Mányai Lajos is.