Füredi ünnep

Higgyék el, lehet emelkedetten, pártharcoktól mentesen, polgári mód ünnepelni, csak az kell hozzá, hogy az ember elég korán elhagyja a fővárost, és jó irányba menjen. (Na jó, és még egy kis márciusi napfény is jöhet.)

2012. március 23., 10:59

Magam egyik kedvenc városom, Balatonfüred felé vettem az irányt, ahol háromnapos tavaszköszöntő programkavalkád várt az érkezőkre. (S bár ők sem voltak kevesen, azért a többséget a helyiek adták – látszott, hogy mindenki ismer mindenkit, s a mosolyok, biccentések, kézfogások azt is elárulni látszottak, hogy a füredi polgárok otthon érzik magukat egyre szépülő városukban.)

A szervezők (a helyi kultúrfelelősökön kívül elsősorban a veszprémi színház művészei vállaltak oroszlánrészt a munkából) a központi eseményeket a szabadtéri színpadra és környékére helyezték: a Tagore sétány elejére tehát – jut eszembe, a régi Tagore-szobrot, amióta nem jártam ott, vastagoréra cserélték –, ahol mindig elég ember ténfereg, legyen szó néptáncbemutatóról, bábelőadásról vagy irodalmi-zenei összeállításról. Volt városi séta Szendrey Júliával (Kéri Kitty impulzív előadásában), ahol mindent megtudhattunk Noszlopy Gáspárról meg a Kerekteplomról, valamint a Horváth-ház titkairól és a nemzet csalogányáról. Nyíltak új kiállítások (egyáltalán, hogy a múzeumok nyitva voltak, már az is kész csoda: a környéken szinte egyedülálló), e sorok írója Tóth István Pillanatok és kortárs művészet című tárlatában gyönyörködött a Vaszary-villában – régóta szereti az „öreg” Tóth míves, komponált fotóit, csodálkozó, csupa ránc öregembere sokáig díszítette irodájának falát –, és csak sajnálni tudta, hogy A Nautica – a Magyar Királyi Tengerészeti Akadémia története című összejövetelről lemaradt. (Nyárig ott lesz, majd legközelebb.) És volt még séta, Balaton, hajó, kokárda és egy méteres kalács a Karolinában: tényleg, mintha egy másik világba pottyant volna az ember.

Olyasfélébe, amelyben élni szeretne.

2024. november 11., 14:51

„Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható” – így szól a Márton-napi jóslat. Eszerint kemény telünk lesz. De mit is ünneplünk Márton-napkor és milyen szokások, hagyományok kapcsolódnak hozzá?