Unja az Elkxrtukat? Nézzen dokumentumfilmeket 2006 őszéről!

A Biszku Béla-filmet jegyző Skrabski Fruzsina és a sértettek jogi képviseletét ellátó Helsinki Bizottság is dokumentumfilmet készített a 2006 őszi rendőri túlkapásokról. Párhuzamos kritika.

2021. október 26., 15:29

Szerző:

Ugyan a közvéleményt elsősorban az Elkxrtuk című, fikcióra épülő játékfilm izgatja, több filmet is bemutattak az elmúlt hetekben, amely a 2006 őszi eseményeket, így az akkori, gazdagon dokumentált rendőri erőszakot dolgozza fel. Skrabski Fruzsina „Áldozatok 2006” és a Helsinki Bizottság „Erőnek erejével – Megtorlatlan rendőri erőszak 2006-ban és azóta” című dokumentumfilmjei némileg eltérő megközelítéssel, ugyanakkor tényalapon közelítik meg a témát, mondhatjuk kiegészítik egymást.

Az Áldozatok 2006 jóval több áldozatot és történetet – köztük rendőrökét is – sorakoztat fel, egyúttal jóval több korabeli felvételt használ, elsősorban a tévészékház ostromával kezdődő események felidézésére és dokumentálására koncentrál. Az Erőnek erejével főleg a Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért látóterébe került ügyeket dolgozza fel, mondhatni „saját anyagból dolgozik”. Filmjük egyúttal régi vágásúbb is abban az értelemben, hogy jellemző rá a Sára Sándor és Ember Judit dokumentumfilmjeit idéző, a szárazabb történetmesélést lehetővé tévő „beszélő fej” megoldás.

Jelentős különbség a két film között, hogy míg Skrabski filmje egy rövid időszak eseményeinek minél részletesebb bemutatására törekszik, addig a Helsinki Bizottság filmjének kereteit ugyanez szétfeszítené, hiszen úgy általában a rendőri erőszakról szól, arra rendszerszintű problémaként tekint, felidézi a jogvédő szervezet 2006 előtti és utáni, e témában végzett munkáját, megoldási javaslatokkal él. Ki lehet mondani, hogy amíg az újságíró-dokumentumfilmes közelebbről, konkrét esetekre koncentrálva, addig a jogvédő szervezet távolabbról, a háttérre is kitérő módon mutatja be a 2006-os rendőri túlkapásokat. Ugyanígy ki lehet jelenteni azt is, hogy mindkét nézőpontra szükség van.

Mindkét film elkészítésében szerepet vállalt Bodoky Tamás, az Átlátszó alapítója, a Túlkapások című könyv szerzője. Bodoky 2006-ban az Index újságírójaként írta azt a könyve alapjául szolgáló cikksorozatot, ami a rendőri túlkapások bírósági utóéletét követte nyomon. Az ártatlanul eljárás alá vont áldozatok történetei és a több ízben elmaradt felelősségre vonás arra mutat rá, hogyan alakul és alakulhat ki a rendőri erőszak, milyen körülmények bátoríthatják azt.

Itt illik felhívnom a figyelmet arra, hogy mindkét filmben szerepelek, mint szemtanú és mint sértett. 2006. október 23-án az esti órákban csatlakoztam újságíróként, tudósítóként a Múzeum körúton ahhoz a tömeghez, amely – az Astoriánál történtek okán – már bőven nem kizárólag azokból állt, akikkel a Kossuth tér előző napi kiürítése óta városszerte kergetőztek a rendőri erők. A rendőrség által kért/előírt sárga láthatósági mellényben, a tömegoszlatást nem akadályozva (ugyanis éppen nem történt ilyen) dokumentáltam az eseményeket, a rendőrség felfejlődését és a roham előtti csendet, amikor célzott lövés ért gumilövedékkel. Magát az esetet nem tudom másként értékelni, mint az azonosítószámok levételét: a rendőrség aznap mindent megtett azért, hogy védje magát a normaszegés következményeitől. Az eseményekről tudósító újságírókkal szembeni erőszak semmilyen más célt nem szolgált, mint azt, hogy a lehető legkevesebb olyan bizonyíték maradjon fenn, amely később a bíróságon felhasználható.

A rendőri erőszak olyan aspektusaival, hogy mely körülmények segítik, bátorítják azt – beleértve annak rejtve maradását, az átláthatóság akadályozását –, inkább a Helsinki Bizottság filmje foglalkozik. Az Erőnek erejével nem kizárólag 2006 őszére fókuszál, kitér a vallatás közbeni, máig előforduló erőszakra, ajánlásokat fogalmaz meg a mindenkori állam felé, bevált „jó gyakorlatokat” ismertet. A film kitér a Független Rendészeti Panasztestület munkájára is, amelyet éppen a 2006-os rendőri fellépés hívott életre és amelyet épp az a kormány szüntetett meg 2020 elején, amely vezető erejének legendáriumában központi szerepet tölt be a 2006-os rendőri brutalitás.

Mindkét filmről elmondható, hogy tárgyilagosságra törekszik, nem foglalkozik a 2006 őszéről azóta is közszájon forgó feltételezésekkel, politikailag motivált összeesküvés-elméletekkel. A vizsgálódó szerepéből egyedül Skrabski Fruzsina lép ki néhány jelenet erejéig, amikor megpróbálja a sértetteket szembesíteni Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnökkel, összességében azonban inkább mentes a szájbarágástól, az ideológiai narancs faroktól, olyannyira, hogy a rendezőnő saját közösségi oldalán éppen azért kapott kritikát egy fideszes politikustól, mert alkotása nem elég vonalas, mi több, olyan szervezeteket – például épp a másik filmet készítő Helsinki Bizottságot – is megszólít, amelyek kritikusak a jelenlegi kormánnyal éppúgy, mint a 2010 előttivel.

Skrabski Fruzsina filmje inkább szívvel, a jogvédőké inkább ésszel áll hozzá a 2006-is rendőri erőszakhoz. Míg előbbire mondhatjuk, hogy izgalmasabb, felkavaróbb – ezt főleg a korabeli felvételek sűrű bevágásának köszönheti –, addig utóbbira inkább az áll, hogy elgondolkodtat, az egyszeri felháborodás helyett inkább nyomaszt, és nem zárja le a történetét azzal, hogy a rendőrség ma már nem oszlat fel tüntetéseket erőszakkal. Mi több, az Erőnek erejével emlékeztet arra, hogy 2015 óta a magyar hatóságok úgy százezer embert kényszerítettek vissza Szerbiába a határon, az eközben alkalmazott – sokszor gyerekekkel, nőkkel szembeni – hatósági erőszak azonban nem kap olyan nyilvánosságot, mint a 2006-os budapesti utcán történtek.

Az Erőnek erejével itt, az Áldozatok 2006 itt tekinthető meg ingyenesen.

(Kiemelt kép: Rendőrök oszlatása a Rákóczi úton 2006. szeptember 19-én. Fotó: 168 óra archív)

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.