Elhunyt Juraj Jakubisko szlovák filmrendező

Életének 84. évében péntek éjjel röviddel éjfél előtt Prágában elhunyt Juraj Jakubisko szlovák filmrendező, a hatvanas évekbeli csehszlovák újhullám legendás alakja.

2023. február 25., 16:51

Szerző:

Halálhírét szombaton közölte a rendező lánya, Jeanette Jakubisková az RTVS szlovák állami műsorszolgáltatóval.

A „Kelet Fellinijének” is becézett Juraj Jakubisko több tucat játék- és dokumentumfilmet forgatott, és több mint nyolcvan díjat nyert.

Juraj Jakubisko legismertebb filmjei között volt Az ezeréves méh (1894), a Hűtlenség szlovák módra (1981), a Holle anyó, amelyben Giulietta Masina, Fellini felesége is szerepelt (1985), az Ülök az ágon és jól érzem magam (1989) és a 2008-ban bemutatott szlovák-cseh-angol-magyar koprodukcióban készült filmdráma, a Báthory - A legenda másik arca. A legenda szerint szüzek vérében fürdő Báthory Erzsébetről szóló film 350 millió cseh koronás költségvetésével nem csupán a cseh, de a közép-európai filmművészet egyik legdrágább alkotása volt, és rekordmagas nézettsége volt a mozikban 2008-ban.

„Rendkívüli rendezői stílusa bevitte Szlovákiát a nagy filmek világába. A szlovák Fellini, ahogy gyakran hívták, szerette a szabadságot és képzeletet, amelyek nagy szerepet kaptak a filmjeiben” 

– írta Zuzana Caputová szlovák elnök.

Juraj Jakubisko a prágai filmakadémián végezte a tanulmányait. A hatvanas évek végén készített filmjeit a prágai tavasz után betiltották, és csak dokumentumfilmeket forgathatott.

Csehszlovákia szétválása után Jakubisko Prágában élt.

Ötvenéves filmes karrierje során számos életműdíjat kapott, őt választották a 20. század legjobb szlovák rendezőjévé, és életművéért elnyerte a Cseh Oroszlán kitüntetést.

 (Kiemelt kép: Juraj Jakubisko Facebook-oldala)

Tegnap 14:26

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!

A rendező arra vágyik, hogy a munkája valamiféle hatást keltsen, ellenkező esetben nem sok értelme van bármit csinálni. Hogy a politika a jelenlegihez hasonló szintű feszültséget kelt majd a színházban arra nem számított – többek között derült Réczei Tamás Dobd be magad! című, exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható műsorából, melynek vendége Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője volt. Ne hagyja ki!

Bár édesanyja személyes ambícióját valósította meg azzal, hogy balettot tanult, ezt egyáltalán nem bánja. Hiszen rengeteg mindent tanult a tánctól, amit a szakmai pályafutása során is kiválóan képes hasznosítani. Többek között erről beszélt a Réczei Tamás vezette Dobd be magad! című műsor vendégeként Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője. Az aktuális epizód exkluzív módon csak a 168-on tekinthető meg, ne hagyja ki!

Székely Kriszta az első diplomáját klasszikus balett szakon szerezte, majd 2015-ben színházrendezőként végzett Székely Gábor és Bodó Viktor osztályában. A budapesti Katona József Színház rendezője kalandos életpályát tudhat maga mögött, amiről a kizárólag a 168.hu felületén látható, Dobd be magad! című műsorban beszélt részletesen. Ne hagyja ki!