Berlusconi – pénz, hatalom, botrányok

Silvio Berlusconiról – noha személye különböző botrányai révén állandó médiaérdeklődés homlokterében állt – magyarul eddig nem jelent meg könyv. A HVG Könyvkiadó érdeme, hogy sikerült éppen a legutóbbi szenzáció, a világszerte óriási közfigyelem középpontjába került bukásra és lemondására időzítve megjelentetnie ezt a munkát, Magyar Péter „Berlusconi – pénz, hatalom, botrányok” című kötetét.

2011. november 15., 14:27

A borító szerint „világos, tényszerűen pontos, elfogulatlan” művel van dolgunk a politikussá lett leggazdagabb olasz üzletemberről, botránykrónikák főszereplőjéről. A szerző végigkíséri az egész életpályát, egy ambiciózus fiatalember üzleti felemelkedését. Hogyan lesz a semmiről indulva ügyessége, egyúttal a maffia, a titkosszolgálatok, a lekötelezett politikai támogatók révén Olaszország leggazdagabb üzletembere, majd – kényszerből – pártvezér, politikus, miniszterelnök, aki két évtizede uralja és megosztja az olasz közéletet.

Berlusconi személye nem hagy közömbösen senkit, a populizmus megtestesítője, a média és a pénz uralta társadalmakban mintateremtő. E könyv olvasói sok áthallással is találkozhatnak, hazai helyzetek, kulcsszavak köszönnek vissza, a magyar valóság és közélet – sajnos – a legrosszabb olasz mintákat követi.

Magyar Péter hiánypótló könyve jól érzékelteti, hogyan szerzett a médiacsászár Berlusconi tévécsatornái révén széles választói támogatást, hogyan halmozta el kétes értékű szórakoztatással és ködös ígéretekkel az embereket. Fény derül arra is, mi volt a titka, miért szavaztak rá sokan, és szavaznának rá most is, minden leleplezés, botrány és hitelvesztés után.

Az Olaszországot kitűnően ismerő szerző kiváló stílusban, élvezetes, olvasmányos formában, jó ízű történetek sorozatán keresztül rajzol képet a főhőséről. A sztorikon túl azonban az idézetekből az is kiderül: a szerző alaposan ismeri a bőséges Berlusconi-irodalmat – amelyből magyarul sajnálatos módon semmi sem jelent meg eddig – , ám nem hagyatkozik kizárólag arra. Személyes élményei is teret kapnak, igaz, sohasem tolakodó módon. Haszonnal forgathatják ezt a könyvet mindazok, akiket érdekelnek a nemzetközi ügyek, a bennünket környező európai realitás, és ezen belül Olaszország sajátos, a hazaival sokszor összecsengő világa. Ám azok is, akiket leginkább a botránykrónika érdekel.

Az egyes fejezetek sorra képet adnak a feltörekvő, kalandvágyó fiatalemberről, aki sétahajókon énekel és padlókefével ügynököl házról házra. Az ifjú és merész építőipari vállalkozóról, arról, honnan sikerült pénzt felhajtania vállalkozásaihoz, hogyan szerzett induló tőkét, hogyan kezdte az érdekkijárást kézben virágcsokorral a titkárnőnek, hogy bejusson az osztályvezetőhöz. Majd a rátalálásról a nagy üzletre, a kereskedelmi televíziózásra, amit ő épített ki Olaszországban a ’70-es években.

Követte ezt a népszerűséget hozó futballüzlet az AC Milan megvásárlásával, miközben a titkosszolgálatok is egyengetik az útját a titokzatos P2 szabadkőműves páholyban. A kapcsolatok hálója révén válik egy nagy hatalmú politikus, Craxi szocialista kormányfő bizalmas barátjává és támogatott-támogatójává. Az olvasó jól érzékelheti ennek a világnak a végét is, a bukást a példátlan kenőpénz-botrányban, amely arra késztette a nagyvállalkozót, hogy a politika porondjára lépjen, ha meg akarja menteni a bőrét.

A könyv második fele a politikus Berlusconiról rajzol képet. A pártalapítástól az első sikereken át a mostani bukásig vezető kacskaringós útról. Hangsúlyos szerepet kapnak a különböző büntetőperek és vizsgálatok (máig nincs jogerős ítélet egyben sem), a sajátos viszony az igazságszolgáltatáshoz. Egy másik hangsúlyos vonulat a sajtó, a média – főként a televízió – megrendszabályozása, az állandó kultúrharc az olasz liberális értelmiséggel, amely soha sem fogadta el a korlátlan hatalmú kormányfő populista demagógiáját. És természetesen a szexbotrányok sem maradhatnak el, a közvéleményt felháborító, meghökkentő és megbotránkoztató epizódok hosszú sora.

Hangsúlyozni kell azonban, hogy a könyv nem krónika, egy életpálya elmesélése időrendben, hanem arra tesz kísérletet, hogy a csomópontokat ragadja meg. Száraz és unalmas elemezgetés helyett rengeteg konkrét esetet, történetet sorakoztat fel, idézetekkel és némi személyes tapasztalattal. Apró sztorik sorozatát olvashatjuk, de ezek megvilágítanak minden összefüggést, és természetesen ez utóbbiak kifejtése sem marad el, mégpedig nem kizárólag a szerző saját elemzése formájában, hanem másokénak idézésével is.

Azt mondhatjuk: íme egy jó könyv a legjobb pillanatban.