Újra megszólal a Bummm!

Ötven éves az LGT Bummm! című lemeze, a magyar rockzene történetének egyik legjobb albuma. Pénzes Máté és a Zseb december 30-n a Magyar Zene Házában modern értelmezésben mutatja be az anyag dalait.

2023. december 22., 14:19

Szerző:

A Bummm!-ból 1973-as megjelenése után angol nyelvű változat is készült, a számok az Egyesült Királyságban és Amerikában is megjelentek. A lemez előtt tisztelgő mostani est lemezbemutató koncert is, hiszen Pénzes Máté és a Zseb Na Bummm! címmel nemrég LP-n jelentette meg az LGT dalainak feldolgozását.

Az együttes egyfajta supergroup, a Blahalouisianából és a Black Circle Orchestrából ismert billentyűs, Pénzes Máté formációja, amelyben rajta kívül a dobos Boros Levente (Qualitons), a basszusgitáros Heilig Tamás (Punnany Massif) és a gitáros Kiss Péter (Pontiac) szerepel, énekesként közreműködik Nagy Barnabás.

A lemezbemutató koncerten színpadra lép még Schoblocher Barbara, Gerendás Péter és Solti János is.

A Bummm! az LGT harmadik stúdióalbuma volt, az első, amelyen Somló Tamás játszott, és az utolsó, amelyen Barta Tamás gitárjátéka és szerzeményei hallhatók. A lemezen olyan emblematikus LGT-dalok szerepelnek, mint a Ringasd el magad; a Gyere, gyere ki a hegyoldalba; az Ő még csak tizennégy; a Vallomás; vagy a Miénk itt a tér. A lemez gyártását leállították, a példányokat a bolti forgalomból kivonták, miután 1974-ben Barta Tamás nem tért haza az Egyesült Államokból. A Bummm! csak 1982-ben, technikailag korszerűsített változatban jelent meg újra.

Presser Gábor évekkel korábban egy MTI-nek adott interjúban úgy fogalmazott, hogy „a zenekar utolsó néhány évében, koncertekre készülve az volt a belső közmegállapodás, hogy a Bummm! és a dupla Loksi-lemez (1980) volt a két csúcspont”.

„A rock mellett a dzsessz, a soul és a funk az én világom, ezekre alapoztam a hangszereléseket. Somló, Presser vagy Barta után e dalokat nehéz elénekelni, Adamis és Presser dalszövegei viszont nagyon fontosak, így ének helyett többször szintetizátoros vocodert és talkboxot használtunk. A Kék asszonyt Boros Levi énekli, a Miénk itt a tér-t Nagy Barnabás. Néhány dal, így például az Ő még csak tizennégy esetében tisztán instrumentális felvételt készítettünk” – mondta Pénzes Máté nemrég az MTI-nek.

Az LGT lemeze előtt tisztelgő, a közelmúltban vinylen megjelent Na Bummm! borítóját ugyanaz a grafikusművész, Kemény György készítette, aki az eredeti tasakot rajzolta.

LGT-feldolgozásokból korábban is megjelent néhány teljes album az elmúlt évtizedekben, de most először fordult elő, hogy egy teljes Loksi-lemez újragondolása lát napvilágot. 1994-ben Hevesi Tamás (Ezt egy életen át kell játszani), 2008-ban egy több előadós projekt (MTV Icon), 2020-ban pedig a Csík Zenekar Presser Gáborral és Karácsony Jánossal kiegészülve (A dal a miénk) készített lemezt a Locomotiv GT számaiból.

(Kiemelt képünk forrása: Pénzes Máté hivatalos Facebook-oldala)

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.