A varrás művészete
Már megtekinthető az Újlipótvárosi Klub-Galériában a QuiltIcon Textiliparművészeti Csoport kiállítása. A címe: Belső ragyogás. A tárlat az Ars Sacra Fesztivál eseményeihez kapcsolódva jött létre.
A művészeti csoport tagjai: Dornyi Barbara, Iván Márta, Kacsuk Éva, Kiszner Sarolta, Lázár Éva, Mándrik Nóra, Nagy Enikő, Roboz Beáta, Sólyom Melinda, Szilágyi Zsuzsanna és Zsák Katalin. Vezetőjük, Roboz Beáta a 168 Órának úgy fogalmazott:
– Hosszú évek óta foglalkozunk foltvarrással. De ez nem „hagyományos patchwork”, nem ágyterítőket varrunk házikómintákkal. Textilművészeti csoport a mienk. Tartalmat varrunk. Mindig meghatározott tematikára „szabjuk” a projektjeinket, most a szakralitásra. A téma kötött, a kéz szabad. Bár gyakran közösen is tervezünk, a kivitelezés mindig egyedi, saját műhelyekben történik.
A kiállítás megnyitóján Nagy T. Katalin művészettörténész arról beszélt: a varrás olyan, akár a kódexmásolás. Imamalom-természetű tevékenység, hiszen ezernyi apró lépés hozza meg az eredményt. Nagy T. Katalin felidézte Virginia Woolf egyik novelláját: a hősnő, Clarissa Dalloway kezében időnként megállt a tű és a cérna, mert a munka közben eltűnődött. S mintha akkor az idő állt volna meg egy pillanatra. „Vajon min tűnődhetnek el Clarissa leszármazottjai, akik az Újlipótvárosi Klub-Galériában most kiállítanak?” – tette föl a kérdést a művészettörténész.
A válaszért érdemes elmenni a tárlatra.