A szakember és az igazmondás
Az állami rádió Ütköző című műsorának volt vendége minap az ismert sportriporter, Siklós Erik, aki jelenleg a MOB marketing- és kommunikációs igazgatója; a téma pedig nem is lehetett más, mint a budapesti olimpiai pályázat.
A beszélgetés egy pontján felmerült, hogy Londonban éppen most folyik egy vizsgálat, három évvel az olimpia után ugyanis a sportlétesítmények kihasználtsága kissé visszaesett, márpedig a létesítmények utólagos kihasználtsága fontos pontja az Agenda 2020-nak, kérdés, hogy nekünk nem kell-e ettől tartanunk.
A válasz egészen megdöbbentő: azért nem kell nekünk ettől tartanunk, mert velünk ellentétben (most szó szerint idézek) „az angol sosem volt sportoló nemzet”. Folytatta is a szakember: Angliában van néhány sport: foci, tenisz, rögbi, golf, de igazi tömegsportok sosem voltak ott népszerűek.
Most ne akadjunk fel azon, hogy a focinál tömegebb tömegsport nem létezik, a probléma annál komolyabb. A Magyar Olimpiai Bizottság egyik fő tisztviselője, egy sportújságíró ennyire ne lenne tisztában az angliai sportélettel? Nem tud az angol college-okban zajló sportokról? Nem hallott még az Oxford–Cambridge evezős regattáról, amit először 1829-ben rendeztek meg? Nem látta a Tűzszekerek című filmet? Nem tudja, hogy az angolok a 236 olimpiai aranyuk többségét olyan sportágakban szerezték, mint atlétika (53), evezés (28), úszás (15), ökölvívás (17), de olyan „magyaros” sportágakban is vannak aranyérmeik, mint az öttusa vagy a birkózás. Sőt – kapaszkodjanak meg! – vízilabdában is négyszeres olimpiai bajnokok.
A válasz természetesen az, hogy Siklós Erik tökéletesen tisztában van a fentiekkel, de amint azt szintén elmondta az adásban, most az a legfontosabb, hogy a lakosságot meggyőzzék az olimpiai rendezés üdvös voltáról, lévén a nagyfokú társadalmi elfogadást a NOB elvárja, sőt saját vizsgálataival mérni is fogja.
Mi lenne, ha a meggyőzést igazmondással kezdenék?
Ráczkevy Miklós,
e-mail