Zágrábi kilátások
Horvátország elől elhárult az utolsó akadály, július elsejétől az EU teljes jogú tagja lesz. Az országot azonban mély gazdasági, szociális válság és az újraélesztett nacionalizmus feszíti. BÓDIS GÁBOR helyzetképe.
A szlovén parlament április elején egyhangúlag ratifikálta Horvátország csatlakozási megállapodását, így megszűnt az utolsó akadálya annak, hogy Zágráb július elsejével az Európai Unió tagjává váljon. Ljubljana majd egy évtizedig azért ellenezte a keleti szomszéd csatlakozását, mert határvitájuk volt a Piráni-öböl miatt. Ennek rendezése után még egy nyitott kérdés maradt: a volt Ljubljanai Bank horvát betéteseinek kártérítése. Jugoszlávia szétesése után ugyanis a szlovén bank, amelynek az egész országban működtek kirendeltségei, bezárta immár külföldre szakadt fiókjait, és nem fizette ki a betétesek pénzét. A horvát kormány kártalanította hoppon maradt állampolgárait, de perelte a jogutód Nova Ljubljanska Bankát. Az alku most úgy szól: Zágráb nem perel, és ennek fejében Szlovénia jóváhagyja a csatlakozást. A mintegy 180 millió euró sorsa ezzel még nem dőlt el, de a két fél a vita rendezését a Nemzetközi Fizetések Bankjára bízta.
A legújabb felmérések azt mutatják, hogy a horvátok többsége bizakodik az uniós tagság hasznában. A Nova TV nevű országos kereskedelmi csatorna részére készített elemzés szerint ha most tartanának népszavazást az ország uniós csatlakozásáról, akkor a horvátok 54 százaléka voksolna igennel, 37 százalék ellenezné a tagságot, 9 százalék pedig tartózkodna. Az országban tavaly januárban tartottak népszavazást az EU-ról, akkor kevesebb mint 50 százalékos részvétel mellett 66 százalék igennel válaszolt.
A mérséklődő „lelkesedés” mögött a súlyosbodó gazdasági és szociális válság áll. A foglalkoztatási adatok az utóbbi évtized legrosszabb mutatói: több mint 370 ezren számítanak munkanélkülinek (21,9 százalék, ezzel csak Görögország és Spanyolország áll a horvátok mögött). Idén januárban több mint 13 ezren vesztették el munkahelyüket. A 2008-as válság kitörése óta 150 ezer horvát maradt munka nélkül. Az infláció 5 százalékos, az Európai Bizottság 2013-ra 0,4 százalékos GDP-visszaesést prognosztizál, és talán jövőre lesz 1 százalékos növekedés. A középbal kormány 3 százalékkal kénytelen csökkenteni a közalkalmazottak számát, különben ismét külföldi kölcsönre szorulna. Tavaly decemberben a Standard & Poor’s a bóvli kategóriába minősítette le Horvátországot, a szociáldemokrata miniszterelnök, Zoran Milanović azonban visszautasította azokat a követeléseket, hogy az IMF-től kölcsönt vegyen fel.
A horvát társadalom másik rákfenéje a korrupció. A Transparency International 2012-es rangsora szerint az unióban csak Olaszországban rosszabb a helyzet.
E tekintetben a legtanulságosabb eset Ivo Sanader volt miniszterelnöké (2004–2009), akit tíz évre ítéltek korrupciós vádak alapján. A magyarországi hivatalos szervek ezen a téren nem mutattak túlságosan komoly együttműködési hajlamot, hiszen visszautasították a horvátok kérelmét, hogy Hernádi Zsoltot kihallgathassák a Mol–Ina megvesztegetési ügyben. A horvát média évekig tele volt Sanader féktelen költekezéseiről, ingatlanjairól, méregdrága óráiról és festményeiről szóló cikkekkel. Pedig a politikus a horvát mérsékelt jobboldal nagy reménysége volt, jó megjelenésű, tanult, nyelveket beszélő, jó tárgyaló hírében állt, ami egyáltalán nem jellemző a hágai törvényszéket csak halála miatt megúszó Franjo Tuđman alapította háborús Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) mindenkori vezetőire. Sanadernek sikerült is a nyíltan a szélsőjobbal paktáló HDZ-t megszelídíteni, európai párttá alakítania, és ő bonyolította le az EU-csatlakozási folyamat oroszlánrészét. Csak hát a pénz és a hatalom...
Sanader bukását követően egyik helyettese, Jadranka Kosor vette át a kormány és a HDZ vezetését. A választásokat azonban a korrupciós vádakkal terhelt jobboldal elvesztette, és a szociáldemokraták (SDP, Zoran Milanović) vezette balközép koalíció jutott hatalomra. Őket nemcsak a súlyos gazdasági és korrupciós válság várta, hanem személyi bonyodalmak is: Milanović legfontosabb koalíciós partnerét, Radimir Čačićot, a Horvát Néppárt (HNS) elnökét, miniszterelnök-helyettest Magyarországon börtönbüntetésre ítélték az M7-esen okozott baleset miatt. Helyét a párt alelnöke, az a Vesna Pusić vette át, aki a Milanović-kormány külügyminisztere is. Ő nyilatkozott úgy, hogy „senki sem merészel korrupciós ügyekbe bonyolódni, mert retteg”.
Az immár ellenzékben levő háborús, majd mérsékelt jobboldali HDZ-ben időközben leváltották és a pártból is kirúgták a pártalapító Tuđman eszméihez visszatérni kívánó Jadranka Kosort. Helyére Tomislav Karamarko került, akinek karrierje még a titói időszakban kezdődött. Azóta a HDZ egyre inkább jobbra tolódik, amit megfigyelők annak is tulajdonítanak, hogy a legnagyobb ellenzéki párt népszerűsége még gyorsabban apad, mint a válságban csak tébláboló kormánykoalíció.
Kelet-Európában változó a szélsőséges nacionalizmus megnyilvánulási formája, Horvátországban ez leginkább szerbellenességben ölt testet. Ilyen szempontból igen kockázatos eseménynek hirdették meg nemrégiben a horvát–szerb labdarúgó-világbajnoki selejtező mérkőzést Zágrábban. Simán győztek a horvátok (2-0), és a szerbek esélye végleg elúszott. Nem történt komolyabb összecsapás a pályán kívül, hála az előzetes szigorú intézkedéseknek, amelyek sorába tartozik az is, hogy a szerb szurkolók (egy részük bizonyítottan randalírozó huligán) csoportosan nem utazhattak a horvát fővárosba. A lelátókon csupán a megszokott soviniszta jelszavakat skandálták az önfeledt horvát drukkerek, amelyek közül a legelterjedtebb: „Öld a szerbet!”
A minap Kistanje – szerbek is lakta – dalmáciai városkában helyi pravoszláv papnövendékeket vertek össze horvát fiatalok. Milanović kormányfő azonnal nemzetközi sajtóértekezletet tartott, amelyen a HDZ „piszkos” európai parlamenti választási kampányának véres eredményeként értékelte az incidenst. De a hangulat tovább fokozódik: a horvát közszolgálati televízió műsorában egy szélsőjobboldali (Horvát Jogpárt, HSP) parlamenti képviselő egy másik honatyát – aki természetesen szerb nemzetiségű – csetniknek nevezett, és azt állította, hogy háborús bűnökben vett részt.
A szélsőjobb manapság azért mozgósít, hogy meghiúsítsa a cirill írásmód hivatalossá tételét olyan körzetekben, amelyekben nagyszámú szerb közösség él. A tüntetések élén a vukovári veteránok állnak. Vukovár ostroma 1991 októberében–novemberében a horvátországi háború egyik legpusztítóbb ütközete volt. Az akkori Jugoszláv Néphadsereg és a szerb szabadcsapatok szinte a földig rombolták a Duna-parti várost. Vukovár lakosságának egyharmadát ma is szerb nemzetiségűek alkotják. A horvát veteránok szerint nem dukál nekik anyanyelvük írásmódja.
A hazafiasnak vélt érzelmek megerősítést nyertek Ante Gotovina horvát tábornok hágai felmentésével, amelyet a legtöbben Horvátországban úgy értelmeztek, hogy beigazolódott: szabadságharcot folytattak a szerb agresszió ellen. Utóbb Hága felmentette az akkori jugoszláv–szerb vezérkari főnököt is, ami tovább bonyolíthatná az értelmezést. De a nacionalista indulatok gerjesztésében érdekeltek nem szoktak ilyen apró részletekkel foglalkozni.