Üzenet a nagy testvérnek: küldjenek még fegyvereket!
Visszafordíthatatlannak nevezte csütörtökön Grúzia NATO-csatlakozási folyamatát Miheil Szaakasvili grúz elnök, a tbiliszi látogatásán tartózkodó vendége, Joe Biden amerikai alelnök pedig azt ígérte, hogy Washington mindennemű segítséget megad a kaukázusi köztársaságnak.
Szaakasvili azt mondta a Bidennel folytatott megbeszélésen - amelynek kezdete nyilvános volt a sajtó számára -, hogy Grúzia nem tér le a NATO-integráció és a szuverén, demokratikus ország építésének útjáról. Emlékeztetett arra, hogy a NATO-hoz való csatlakozásról már tavaly év elején, népszavazáson döntött Grúzia népe.
Biden kijelentette, hogy az Egyesült Államok mindennemű támogatást megad Grúziának.
"Az Egyesült Államok Grúzia mellett áll, és mellette is fog állni, támogatni fogja az országot. Elő fogjuk segíteni a grúz gazdaság fejlődését, a biztonság megerősítését és a demokrácia megszilárdítását" - idézte az alelnököt az MTI.
Szaakasvili megköszönte az Egyesült Államoknak az "aktív és többévi" támogatást, és biztosította az amerikai alelnököt arról, hogy Grúzia pontosan végre fogja hajtani a stratégiai partneri viszonyról szóló, januárban aláírt charta előírásait.
Katonai erővel nem lehet
Az amerikai kormányzat egy magas rangú tisztségviselője szerint Szaakasvili felvetette vendéglátója előtt, hogy az Egyesült Államok korszerű fegyverekkel - harckocsi-elhárító és légvédelmi eszközökkel -, valamint katonákkal és fegyvertelen megfigyelőkkel segítse Tbiliszit a két szakadár grúziai tartomány, a Moszkva által támogatott Dél-Oszétia és Abházia határvidékén a tűzszünet ellenőrzésében. Biden azonban ezt nem ígérte meg, és hangoztatta: a katonai erő nem lehet eszköze annak, hogy Grúzia visszanyerje a két terület fölött az ellenőrzést. A magát megnevezni nem kívánó amerikai kormányzati illetékes elmondta: Biden arra intette vendéglátóját, hogy tartózkodjék minden olyan lépéstől, amely Oroszország katonai reagálását provokálhatja ki.
Biden és Szaakasvili találkozójával nagyjából egy időben Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes kijelentette: Moszkva konkrét lépéseket tesz annak érdekében, hogy megakadályozza Grúzia ismételt felfegyverkezését a tavalyi orosz-grúz háborút követően. A miniszterhelyettes a grúz-orosz háború első évfordulója előtt adott interjúban leszögezte, "folytatják azt a politikát, amelynek célja megakadályozni a Miheil Szaakasvili elnök vezette rendszer ismételt felfegyverkezését".
Joe Biden a nap folyamán találkozni fog Tbilisziben ellenzéki vezetőkkel is. Előző este a grúz ellenzék nyilatkozatban kérte az Egyesült Államokat, hogy támogassa a grúziai demokrácia helyreállítását, továbbá az előre hozott választások megrendezését. Az ellenzékiek nyilatkozatukban leszögezték, hogy az Egyesült Államok feltétlen támogatása ellenére a Szaakasvilit hatalomra juttató grúziai "rózsás forradalom" után az állami intézmények nem a nemzet szolgálatában állnak, a tömegtájékoztatást, a parlamentet, a bíróságokat és az üzleti szférát ismét kisajátítja a korrupt és klánként működő kormánypárt, az ország visszatért az önkényuralomhoz.