Tévébeszédben védte magát a lemondott egyiptomi elnök

Először szólalt meg nyilvánosan Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnök két hónappal az után, hogy az országban kitört felkelés lemondásra kényszerítette. A BBC brit közszolgálati orgánum szerint Mubarak az al-Arabíja televízió által sugárzott felvételen visszautasította az őt és családját ért korrupciós vádakat.

2011. április 11., 09:30

A felelősségre vonását követelő tüntetések hatására tévébeszédben tagadta Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnök, hogy ő vagy családja külföldre mentett vagyonnal rendelkezne. Egyes civil szervezetek szerint legalább egymilliárd dollárnyi eltitkolt vagyona van.

Az Egyiptomot három évtizeden át irányító politikus azt mondta, joga van megvédeni a hírnevét. Kijelentette, nem igaz, hogy külföldi országokban lennének bankszámlái vagy más eltitkolt vagyona, és kész együttműködni az ezt vizsgáló hatóságokkal. "Igazságtalan kampány" áldozatának nevezte magát, mely "nagy fájdalmat" okozott neki.

Kevéssel a beszéd elhangzása után az egyiptomi főügyész bejelentette, hogy Mubarakot és két fiát egyaránt beidézte meghallgatásra, egyrészt a korrupciós vádak ügyében, másrészt amiatt, hogy az év eleji, Mubarakot megbuktató tüntetések során a rendfenntartók beavatkozása közben több tüntető meghalt.

Mubarak februárban mondott le, majd a fővárosból a Vörös-tenger partján fekvő Sarm el-Sejkben lévő nyaralójába távozott. Egyiptomot azóta a hadsereg irányítja a legközelebbi választásokig, az átmenettel azonban egyre többen elégedetlenek, egyebek mellett Mubarak mielőbbi felelősségre vonását is követelik. Pénteken ezrek tüntettek emiatt a Tahrír téren, a katonaság oszlatta fel a megmozdulást - írat az

origo.hu.

Az új egyiptomi hatóságok korábban bejelentették, hogy bizottságot hoztak létre Mubarak és családja vagyoni helyzetének vizsgálatára. Megtiltották neki, hogy elhagyja az országot, egyszersmind befagyasztották a család ismert vagyonát. A BBC szerint a különböző korrupcióellenes szervezetek becslései egy- és hetvenmilliárd dollár közé teszik a família által külföldre menekített vagyon nagyságát. A Mubarak-korszak három egykori miniszterét már megvádolták korrupciós bűncselekményekkel.

Denisz Smihal benyújtotta lemondását, de a hadiállapot miatt az ukrán miniszterelnök távozása nem vonja maga után a kabinet felmentését, a kormány egyelőre hivatalban marad.