Szlovákiában országszerte gyászmenetet tartottak a meggyilkolt újságíróért

2018. március 2., 21:37

Szerző:

Több szlovákiai városban  tartottak előre  meghirdetett gyászmeneteket a meggyilkolt újságíró és élettársa emlékére pénteken. A pozsonyi felvonuláson, amely a legnagyobb volt, több ezren vettek részt.

A meggyilkolt újságíró két ismerőse által bejelentett és különböző  szervezetek által is támogatott pozsonyi rendezvény résztvevői az óvárosi Hviezdoslav téren gyülekeztek, majd a város központján át a kormánypalota elé vonultak. Az apolitikusnak meghirdetett gyászmeneten döntő többségében főiskolás korú fiatalok vettek részt, néhányan transzparenseket vittek, ezek közül többnek a szövege az olasz maffiával hozta összefüggésbe a szlovák miniszterelnököt és a kormányt, utalva a meggyilkolt újságíró utolsó cikkére, amelyben Kuciak a calabriai 'ndrangheta maffiához állítólag közel álló személyek feltételezett szlovákiai politikai kötődéseiről írt. A rendezvény hivatalos része a kormánypalota előtt a rendkívüli hidegben mintegy fél óráig tartott. Felszólalt és a tragédia áldozatai előtti főhajtásra  szólított fel  Andrej Kiska államfő, továbbá több, elsősorban liberális pozsonyi lapot képviselő  újságíró, akik a demokrácia fenyegetettségére és a korrupcióra  figyelmeztettek. 

Pénteken az utcán kívül a politika színpadán is tovább folytatódott az a hatóságok szerinti nyomásgyakorlás, amelyet  a  vélhetően tényfeltáró munkájával összefüggésben meggyilkolt újságíró halála után indított meg Robert Fico kormánya ellen annak politikai ellenzéke. Richard Sulík, a pozsonyi parlament legerősebb ellenzéki pártjának, a liberális Szabadság és Szolidaritásnak (SaS) az elnöke állítólagos "állami maffiakapcsolatokra" hivatkozva pénteken a kormánykoalícióból való kilépésre szólította fel a koalíció több politikusát.   Párttársa, Lucia Nicholson pedig az olasz maffiához állítólag közel álló személyek támogatásával vádolta meg a földművelésügyi minisztert, Gabriela Matecnát.

Bár a Fico-kormány parlamenti ellenzéke és a szlovákiai sajtó továbbra is egyértelműen az úgynevezett olasz szálat - vagyis a calabriai 'ndrangheta maffiához állítólag közel álló, Szlovákiában letelepedett személyek tevékenységét -  véli Kuciak és barátnője meggyilkolásának  hátterében, az utóbbi két napban eltérő vélemények is napvilágot láttak. Az első ilyen vélemény Radovan Brániké volt, aki a téma szakértőjeként az aktuality.cz hírportálnak azt mondta: meggyőződése, hogy nincs összefüggés az olasz maffia ügye és Kuciak meggyilkolása között. Bránik ezt az állítását azzal indokolta, hogy a Kuciak utolsó, a halála után megjelentetett írásában szereplő adatok egy része már évek óta ismert volt, s ezért nem látja értelmét, hogy valaki emiatt rendelt volna meg egy drága és logisztikailag igényes gyilkosságot,  ráadásul úgy, hogy közben még egy ember meghaljon.

Az újságíró meggyilkolásának lehetséges indítékaival kapcsolatban a fősodrú szlovákiai sajtóban állítottaktól eltérő véleményt fogalmazott meg pénteken a hlavnespravy.sk szlovák konzervatív hírportál által idézett biztonsági elemző, Milan Zitny is, aki azt mondta: bár jelenleg még nem bizonyított, hogy "kinek használt" Kuciak meggyilkolása, az biztos, hogy - mint  fogalmazott -  a tragédiát az ellenzék maximálisan kihasználja arra célra, hogy megdöntse a kormányt és előrehozott választásokat írasson ki. Zitny szerint emiatt nem zárható ki,  hogy a gyilkosság hátterében az állam destabilizálását célzó érdek állt.

Az ügyről hasonlóképpen vélekedett Igor Cibula a szlovák titkosszolgálat (SIS) volt igazgatója is, aki azt mondta: Ján Kuciak meggyilkolása nem csak a szlovákiai tényfeltáró újságírással, hanem a kormánnyal szembeni merénylet is volt.