Szárnyal a német gazdaság

2010 kora őszén minden előzetes várakozást felülmúlóan fejlődik a német gazdaság: a tavalyi, 4,7 százalékos visszaesést követően 2010 második negyedévében a bruttó hazai termék 2,2 százalékkal növekedett - ez gyorsabb dinamika, mint az újraegyesülés óta bármikor.

2010. szeptember 15., 10:37

Éves összehasonlításban a fejlődés üteme január és március között elérte a 2,1, április és június között pedig a 4,1 százalékot, ami alapján az év egészére vetítve 3 százalékot meghaladó, egyes banki előrejelzések szerint 3,5 százalék körüli növekedés valószínűsíthető.

A fellendülés a gazdaság egészére kiterjed, annak „csak” egyik hajtóereje az export, ezen belül az Európán kívüli országokba irányuló kivitel. Az első félévi exportforgalom (458 milliárd euró) 17,1 százalékkal, ezen belül az Európán kívüli országokba irányuló kivitel több mint egy negyedével haladta meg a múlt év első hat havit.

Míg 2009-ben a német export szempontjából legfontosabb ágazatokban és termékcsoportokban esett vissza leginkább a forgalom, az idén - a magyar beszállítók szempontjából is örvendetes módon - ugyanezen ágazatokban érték el a legerőteljesebb exportdinamikát. A járműipari kivitel több mint 40, a vegyipari 25, a villamosipari export több mint 20 százalékkal bővült, amit némi fáziskéséssel követnek a 7 százalék körüli forgalombővülést elért gép- és berendezés-exportőrök.

2010 első felében a beruházások a gazdasági fejlődés másik, az exporttal legalábbis egyenértékű hajtóerejévé váltak. A gépi beruházások a második negyedévben csaknem 10 százalékkal haladták meg a múlt év tavaszit, az ipari kapacitások kihasználtsága az áprilisi 71 százalékról júliusra 80 százalék fölé emelkedett.

Csökkenő munkanélküliség és hiányszakmák

A munkaerő-piaci helyzet szintén az előzetes várakozásokat meghaladóan kedvezően alakul. A foglalkoztatottak száma a tavasz folyamán 40,3 millió fölé emelkedett, megközelítve a korábbi történelmi csúcsot. Az idén a bérek a korábbi éveknél gyorsabb mértékben emelkednek, ami – párosulva az alacsony, 1 százalék körüli inflációval – számottevő mértékben erősíti a lakossági vásárlóerőt, némileg ellen-súlyozva az export esetleges megtorpanását. A munkanélküliek száma augusztusra 3,19 millióra, a munkanélküliségi ráta 7,6 százalékra mérséklődött; ami megalapozott reményt táplál arra, hogy a munka-nélküliek száma az év végéhez közeledve 3 millió alá esik. Ugyanakkor a be nem töltött állások száma megközelíti a 400 ezret, ami jó egyharmadával több az egy évvel korábbinál; egyes térségekben és szakmákban (fémkohászat, egészségügy, idősek gondozása, kereskedelem, egyes mérnöki tevékenységek) egyre nagyobb munkaerőhiány tapasztalható. A gyors gazdasági növekedés hatására egyébként a szakszervezetek a korábban számítottnál nagyobb béremeléseket igényelnek.

Kétszeres költségvetési hiány

A szövetségi költségvetés első félévi hiánya a múlt év első hat havi csaknem kétszeresére, 32,9 milliárd euróra emelkedett. A tartományok költségvetési pozíciója ezzel szemben javult, az első félévi, 11,4 milliárd eurós hiány a múlt évi csupán kétharmada. A keresztény-liberális kormánykoalíció ugyanakkor elutasít minden, a költségvetés felhígítására irányuló törekvést, s tartja magát a nyár folyamán kidolgozott takarékossági programhoz. Ennek főbb pontjai: a légiközlekedési adó bevezetése, a vállalati energiaadó, valamint egyes szociális juttatások csökkentése.

A növekedési dinamika lassulása már most érezhető, a bruttó hazai termék mennyisége a harmadik negyedévben várhatóan már csak 2,7 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. Az első, 2011-re vonatkozó előrejelzések szerint a német termékek iránti külföldi kereslet lendülete várhatóan megtorpan, ezért a kieli gazdaságkutató intézet jövőre csak 1,7 százalékos növekedést prognosztizál.

Juhász Imre, Berlin