Svájc betilthatja az elektromos autók használatát

Svájc kidolgozott egy vész- és krízishelyzeti akciótervet, amit a rendelkezésre álló energia mennyiségétől függően fokozatosan vezetnének be.

2022. december 3., 12:14

Szerző:

Egy vész- és krízishelyzeti akciótervet fogadott el a svájci kormány, amelyet rendelkezésre álló energia mennyiségétől függően fokozatosan vezetnének be. A tevezet harmadik fokában rendelnék el az üzletek rövidített nyitvatartását, valamint korlátoznák az elektromos autók használatát – írta a Daily Mail.

  • Az első szakaszban a középületek fűtését 20 fokra korlátoznák – kivéve a kórházakat és idősotthonokat, – valamint arra kérnék a lakosságot, hogy a mosógépeket legfeljebb 40 celsius fokos módban használják.
  • A második szakszban a középületek hőmérsékletét 19 °C-ra csökkentenék, a streaming-szolgáltatók pedig arra kényszerülnének, hogy a videók felbontását HD helyett standardra (720p) korlátozzák.
  • A harmadik szinten elrendelnék az üzletektől, hogy két órával csökkentsék nyitvatartási idejüket, valamint az elektromos autók használatát is drasztikusan csökkentenék – vagyis csak vásárláshoz, orvoshoz, vagy hivatali ügyek intézéséhez lehetne őket használni.

Ezután lépnének életbe a krízishelyzeti korlátozások:

  • A negyedik szinten elzárnák a meleg vizet a nyilvános mosdókban és többek között mindenhol megtiltanák a légkondik használatát.
  • Utána leállítják a lifteket – ahol van lépcső –, és a karácsonyi díszvilágítást is kikapcsolják.
  • A sportkomplexumokat, uszodákat és a szórakozóhelyeket bezárják, valamint megtiltják a kriptobányászatot.
  • Végül pedig minden szabadidős üzletnek be kell zárnia, és be kell tiltani minden sportmérkőzést, valamint elmaradnak a koncertek, színházaki előadások.

Svájc tart az energiahiánytól

Svájc attól tart, hogy az elkövetkező hónapokban energiahiány lép fel, mivel nagymértékben függ az energiaimporttól. Az ország energiájának mintegy 60 százalékát vízerőművekből, például folyókon átívelő gátakból vagy tavak közé telepített generátorokból nyeri. Viszont a száraz nyár miatt a szokásosnál kevesebb energiát tudtak termelni.

Az energia körülbelül egyharmada származik nukleáris energiából, amelynek fokozatos megszüntetésére a kormány kötelezettséget vállalt, a fennmaradó rész pedig hagyományos fosszilis tüzelőanyaggal működő erőművekből, valamint nap- és szélerőművekből származik.

Svájcnak Németország a legnagyobb energiaexportőre, és nagymértékben függött az orosz szállításoktól. Franciaország a második, akik jelenleg problémákkal küzdenek az atomreaktoraival.

(Kiemelt képünk illusztráció. Elektromos autótöltő állomás a 89. Genfi Nemzetközi Autószalon második sajtónapján 2019. március 06-án. Fotó: MUSTAFA YALCIN / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)