Srí Lanka: élményterápia

Március elején újabb élményterápiás csoport indul Srí Lankára. Pszichológusok, pedagógusok, segítő szakemberek utaznak ki lelki sérült, magatartásproblémákkal küzdő fiatalokkal a távol-keleti szigetországba. Vaskuti Pál gyermekpszichológus, családterapeuta több éve vezet terápiás csoportokat Srí Lankára. A követéses vizsgálataik azt mutatják: a terápián részt vett fiatalok 80 százaléka visszaesés nélkül gyógyul. Most márciusban hat fiatallal indulnak, s májusban jönnek majd haza. A létszámuk már betelt, de a következő, júniusi pszichoterápiás „expedícióba” már lehet jelentkezni. SÁNDOR ZSUZSANNA írása.

2015. február 24., 12:10

Vaskuti Pál gyermekpszichológus, családterapeuta nevéhez fűződik az első hazai „élményterápiás módszer” kidolgozása. Évek óta visz ki Srí Lankára lelki sérült, antiszociális, beilleszkedési zavarokkal küzdő fiatalokat, akik általában három hónapot töltenek kint. A 168 Óra többször is írt róluk, eredményeikről, a terápiáról visszatért kamaszok és szüleik élménybeszámolóiról.

Akik nem ismerik őket, tán még mindig azt hiszik: luxusutazásokról van szó, netán átnevelő táborokat szerveznek kezelhetetlen tinédzsereknek. Egyik sem igaz. Az élményterápia inkább utolsó esélyt jelenthet olyan fiataloknak, akikről az itthoni szakellátó intézetekben már lemondtak. Segítség nélkül azonban valószínűleg elkallódnának, bűnözővé válhatnak, esetleg krónikus pszichiátriai betegként élnék az életüket.

Vaskuti Pál másfél éve adott interjút nekünk, akkor így foglalta össze az általa kidolgozott Chance program lényegét: „Nálunk alapelv, hogy nincs reménytelen helyzetű fiatal. Nincs elrontott élet. Csak esélyt kell adni a változásra ezeknek a gyerekeknek. Ki kell emelni őket egy időre abból a környezetből, amelyben megbetegedtek. Az új kulturális, társadalmi közegben kénytelenek alkalmazkodni, elfogadtatni magukat. A régi, deviáns viselkedési módok ott nem működnek. Új, egészségesebb személyiséget kell kialakítaniuk.”

A „kezelhetetlen kamaszok” kint többet gyógyultak, mint itthon évek alatt. Sokéves tapasztalat után követéses vizsgálataik azt jelzik: 80 százalék fölötti a gyógyulási arányuk.

Vaskuti Pál azt mondja: az elmúlt másfél évben is sok minden történt velük. Egyrészt önerőből sikerült tovább bővíteniük a Srí Lankán lévő pszichoterápiás házukat, amely most már olyan, mint egy szanatórium. Nyolc szobájuk, hét fürdőszobájuk, sőt saját úszómedencéjük is lett.

A csoport minden tagját egy-egy felnőtt „mentor” kíséri az útra, ők napi huszonnégy órában vigyáznak védenceikre. Pedagógusok is akadnak köztük, hiszen a fiataloknak kötelező kint tanulniuk. Angolóráik is vannak. Különböző munkákat végeznek, a háztartásukat is önállóan vezetik. Mindennap egyéni és csoportterápián vesznek részt.

Korábban csak fiúkat vittek ki Srí Lankára, de mivel sikerült a házukat nagyobbra építeni, már megoldhatóak a koedukált csoportok is. Most március 4-én három fiúval és három lánnyal indulnak el. A fiatalok 15 és 22 év közöttiek. Akad köztük „bipoláris” pszichiátria beteg, drogos, illetve indulatkezelési problémákkal küzdő kamasz is. Mindenkivel szigorú terápiás szerződést kötnek: aki kint drogozik, alkoholt fogyaszt, azonnal visszaküldik Magyarországra.

Vaskuti Páléknak régi tervük volt, hogy hátrányos helyzetű vagy állami gondozott gyerekeket is ki tudjanak vinni. Ennek persze az anyagi hátterét is meg kellett teremteniük. A márciusi turnusnak már lesz állami gondozott tagja is.

Májusban jönnek haza. A következő élményterápiás csoportjuk júniusban indul. Már lehet rá jelentkezni.

2025. május 14., 11:39

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.