Sokat iszik a német
A közhiedelemmel ellentétben a józan, dolgos német – iszik is, mégpedig nem keveset. A kormány jelentése szerint az ország polgárai mind az egy főre jutó évi 9.6 l szeszesital-fogyasztásban, mind az alkohol okozta halálos májbetegségekben a felső harmadban vannak az európai országok között. Kilenc és fél millió német férfi és nő iszik az orvosok által ajánlott mennyiségnél többet, míg 1.3 millió ember már alkoholfüggő.
Az alkohol a legveszélyesebb drog Németországban, hangsúlyozza a helyzetről kiadott jelentés. Azért is, mert fogyasztása a társadalomban messzemenően elfogadott, ezért sok esetben későn veszik észre, hogy az alkalmi italozóból függő alkoholista lett.
A német mérési normák szerint férfiaknál a napi 2 dl bort vagy két (kis üveg) sört meghaladó mennyiség már kockázatot jelent – miközben a mindkét nembeli felnőttek 27 százaléka lép túl ezen a normán. Ez ezt jelenti, hogy 9.5 millió ember, a lakosságnak több, mint a negyede, minden harmadik felnőtt férfi és csaknem minden ötödik felnőtt nő potenciális alkoholista. Különösen rossz a helyzet a fiatal férfiaknál: a 18-29 éveseknek közel a fele, 45 százaléka, veszélyes mértékben fogyaszt szeszesitalt. A következmények súlyosak: évi 74.000 haláleset mögött az ital áll, a szesz okozta népgazdasági kárt évi 26.7 milliárd euróra becsülik. Ebből több, mint 7 milliárd megy el az alkoholizmussal összefüggő egészségügyi kiadásokra.