Sikorski: Alkossunk egységet az uniós tárgyalásokon!
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter magyarországi tárgyalásai során felhívta a visegrádi országokat, alkossanak egységfrontot az EU 2014-2020-as, az unió struktúráját átalakítani szándékozó költségvetési tárgyalásokon
A varsói diplomácia vezetője Budapesten fejezte be azt a látogatás-sorozatát, amelyet a Visegrádi Országok fővárosaiban folytatott. Véleménye szerint új életet kell lehelni ebbe a szövetségbe, hiszen a négy államnak összességében több mint 65 millió lakosa az Európai Unió sikerének szimbóluma azokban az időkben, amikor „az újságok címlapjai az európai piac válságát hangsúlyozzák”.
- 20 esztendővel ezelőtt sok európai partnerünk idegenként tekintett ránk – mint valamire, ami a nyelvtani sötétség, a kiejthetetlen nevek és a történelmi anomáliák zavarának zónája. Ezek az országok, amelyek végül bekerültek az EU-ba, elméletileg több problémát kellett volna okozzanak, mint megoldást hozzanak. Most viszont már a nekünk kijáró helyeken vagyunk, és ahelyett, hogy problémákat okoznánk, néhány kérdésben saját tapasztalatainkat ajánlhatjuk fel – jelentette ki a külügyminiszter.
Emlékeztetett arra, hogy Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia együttesen jelentős nemzeti jövedelemmel rendelkezik (260 milliárd dollár), s ugyanannyi szavazata van az EU tanácsában, mint a németeknek és a franciáknak együtt. Ráadásul olyan különleges tapasztalattal rendelkeznek, mint a totalitarizmus túlélése.
Sikorski szerint a visegrádiaknak közösen kell frontot alkotniuk az EU 2014-2020-as költségvetési tárgyalásain és össze kell hangolniuk stratégiájukat a kohéziós alapok megtartása érdekében, tekintettel arra, hogy ezek az országok a bizonyítékai annak, hogy ha ezek az alapok az uniós gazdasági különbségek kiküszöbölésére szolgálnak, akkor hatékonyak is. Úgy vélte, az EU jövőbeni büdzséjének nem szabad a tagországok befizetésétől függenie. Elismerte, hogy a most megtárgyalandó pénzügyi tranzakciós adó „jó út ennek a célnak az eléréséhez”.
A visegrádi országoknak együtt kell dolgozniuk az unió megreformálásán, hogy az sokkal nyitottabb és szolidárisabb legyen, s Lengyelország leteszi a voksát az EU által irányított közös módszerek mellett – jelentette ki a külügyminiszter. Együttesen európaiak millióit képviseljük – mondta -, akik nem mondtak le Európáról, és elszántak, hogy az sikereket érjen el. Meggyőződése, hogy a visegrádi országok egységét – dacára tagállamai különbözőségének – meg kell tartani, hiszen Lengyelország éppen annyira rászorul arra, hogy együttműködjön a többiekkel, mint Magyarország, Szlovákia, vagy Csehország. Egyetértett magyar kollégájával, Martonyi Jánossal abban, hogy az unió nem oszthatja fel tagállamait jobbakra vagy rosszabbakra, és egyetlen őket érintő döntést sem hozhatnak meg nélkülük.
A látogatás befejezésekor tartott sajtókonferencián a lengyel Gazeta Wyborcza újságírójának kérdésére, hogyan fogadták diplomáciavezető társai javaslatait, elismerte, hogy nem mindenben ért egyet ez a négy ország. Lengyelország az integráció elmélyítésének nagyobb híve, mint pl. Prága, Szlovákia viszont már az eurózóna tagja.