Szándékos orosz támadás döntötte romba az odesszai székesegyházat a szakértő szerint
Rácz András Oroszország-szakértő cáfolja a hivatalos orosz álláspontot.
Ahogy arról beszámoltunk, vasárnap súlyosan megrongálódott a Krisztus színeváltozása székesegyház, és a romok alól sérülten mentették ki a város védőszentjének ikonját. Az UNESCO védelem alatt álló odesszai történelmi belváros legnagyobb egyházi épületének támadása miatt még az olasz miniszterelnök is felemelte szavát.
„Én csak annyit tennék hozzá, hogy a ma éjjeli odeszai támadást az oroszok a korábbiaktól eltérő módon hajtották végre. Ezúttal Shahed drónokat nem indítottak, »csak« Oniksz, H-22 és Kalibr robotrepülőgépeket, valamint Iszkander rakétákat (K és M változat.)” – magyarázza Rácz András oroszország szakértő Facebook oldalán. Hozzá teszi, hogy „ezek mind precíziós fegyverek. Még az öreg, hajó elleni H-22 a relatíve legbutább, de ezt az épületet láthatóan egynél több találat érte – szóval nem az történt, hogy egy más célpontra kilőtt régi H-22 véletlenül a székesegyházat találta el.”
„Másképp fogalmazva, ez a pusztítás nem véletlen találatok eredménye, nem collateral damage, hanem teljesen szándékos”
– hangsúlyozza a szakrétő.
Arról is írtunk, hogy Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője szerint „a károk nagy valószínűséggel egy ukrán irányított légvédelmi rakéta lezuhanása következtében keletkeztek a légvédelmi rendszerek kezelőinek hozzá nem értése miatt, melyeket az ukrán hadsereg szándékosan települések lakónegyedeiben telepít”. A magyarázat azóta igen gyorsan terjedni kezdett az interneten. Rácz András szerint azonban ez is könnyen cáfolható:
„Nem, nem légvédelmi rakéta. Legalább három okból nem” – válaszolja Rácz a felvetésre. Mint kifejti:
- A légvédelmi rakéta-indítók Odesszától a tengerparton keletre és délnyugatra vannak, és a tenger irányába lőnek – pont azért, hogy ne a városra hulljanak vissza a roncsok/repeszek.
- Ezt az épületet egynél több találat érte. Ergo, kizárt, hogy véletlen légvédelmi találat lett volna, mert két eltévedt rakéta kb nulla eséllyel esik ugyanoda.
- Ha légvédelmi rakéta lett volna, akkor döntően repesz-sérüléseket látnánk, ezek viszont high explosive nyomok (más fotókon látszik, hogy a tető jelentős részét is levitték a robbanások, falak dőltek ki, stb.) – légvédelmi rakéta ilyet nem tud.