Putyinhoz fordulna támogatásért Észak-Korea

Oroszországgal akarja erősíteni kapcsolatait Kim Dzsongun – vélik az észak-koreai diktatúrát tanulmányozó szakemberek.

2017. május 3., 15:30

A témával foglalkozó szakemberek szerint Phenjanban készülnek arra az eshetőségre, ha Kína az Egyesült Államok oldalára állna és szankciókkal sújtaná a nukleáris programjával játszadozó Észak-Koreát. Az ország – külső finanszírozás híján egyébként fenntarthatatlan – gazdasága döntő részben (90 százalékban) a Kínával folytatott kereskedelemtől függ, a Peking által bevezetett gazdasági szankciók komoly hatással lennének az egyébként is elszigetelt diktatúrára. A kínai elnökkel tárgyaló Donald Trump és Kínába látogató külügyminisztere is újabb szankciókat sürget Észak-Koreával szemben, amely nyíltan semmibe veszi az atomfegyverek fejlesztésére vonatkozó ENSZ-tilalmakat.

Egyik jele lehet az észak-koreai–orosz közeledésnek, hogy Kim Dzsongun idei újévi jókívánságokat tartalmazó táviratát a megszokottól eltérően nem Pekingbe, hanem Moszkvába küldte.

Az észak-koreai–orosz kereskedelemben egyelőre nincs jele számottevő növekedésnek, de a két ország közötti szállítási kapcsolatok érzékelhetően erősödnek. Vlagyivosztokból havi hat alkalommal kompjárat indul Észak-Koreába, amely utasokat és árut fog szállítani. Ezenfelül a Vlagyivosztokból Észak-Korába tartó tankerhajók is megszaporodtak az utóbbi időszakban – írja a Reuters hajóforgalmi adatbázisa alapján.

Szakemberek szerint Észak-Korea az elmúlt fél évszázadban abból élt, hogy Oroszországot és Kínát hagyta egymással versengeni azért, hogy melyikük segélyezheti és ezáltal melyikük gyakorolhat nagyobb befolyást Phenjanra.