Országos pánik Lengyelországban
Lengyelországban a kedd bombariadók sorával telt el – szerencsére mindegyik hamis volt. Több mint 20 intézményt, elsősorban kórházakat, ügyészségeket, bíróságokat, állami intézményeket fenyegettek meg, 14 lengyel városban, többek között Varsóban, Krakkóban, Szczecinben, Gdańskban, Koszalinban, Katowicében, Sosnowiecben, Jelenia Górán, 2500 személyt kellett evakuálni, több száz rendőrt, a rendőrségi és mentőhelikopterek többségét be kellett vetni. Az első gyanúsítottakat már őrizetbe vették.
A különböző intézmények, a fővárosban például négy nagy kórház, az ügyészség, a bíróság egyszerre kaptak e-mail útján figyelmeztetést, a következő szöveggel: „Itt déli 12-kor bomba fog robbanni.” Mint utólag megállapították, az elektromos leveleket nem csupán lengyel, de amerikai, francia, német szerverekről is küldték – a belügyminisztérium felvette az adott országok hatóságaival a kapcsolatot, hogy ott is nyomozást folytassanak az ügyben.
Szerencsére néhány óra alatt kiderült: mindegyik riasztás hamis volt. Addigra azonban 2500 személyt kellett evakuálni, de a kórházak többségében még erre sem került sor. Az életet azonban az akciók megbénították így is. A kórházakba, rendelőintézetekbe senkit sem engedtek bemenni – a lengyel televízió tudósításai szerint műtétek, beavatkozások maradtak el, az utcán rekedt várakozó páciensek némelyike a legkisebb megértést sem mutatta, azzal érvelve, hogy több hónapja várakoznak egy adott orvosi vizsgálatra, majd ők vigyáznak a saját biztonságukra, az állítólagos bombában nem hisznek.
A belügyi szervek hatalmas erőket mozgósítottak, a szakminiszter, Bartolomey Sienkiewicz délutáni sajtótájékoztatóján közölte, hogy az állampolgárok életét és egészségét semmi sem veszélyezteti, s már eredményről is beszámolhatott: egy chorzówi férfit saját lakásán vettek őrizetbe, még nem gyanúsított, de feltételezik, hogy egyike azoknak, akiknek tevékenysége az országos pánikhoz vezethetett. Mindegyik e-mail azonos szöveggel érkezett, és a különböző szakszolgálatok által gyűjtött információk szerint egy magát anonimnak nevező csoportról van szó, így a belügyminiszter szerint további letartóztatások is várhatóak. Sienkiewicz reményét fejezte ki, hogy három napon belül le tudják zárni ezt az ügyet.
Hogy mi volt az oka a hamis bombariadók sorának, egyelőre csak találgatják, az sem kizárt, hogy valami „rossz tréfáról” van szó. A miniszterelnök, Donald Tusk azonban határozottan foglalt állás: akár „csak” tréfáról legyen szó, akár bármi másról, a tettest vagy tetteseket el kell kapni, és határozottan, szigorúan megbüntetni, a lehető leggyorsabb igazságügyi eljárás keretében.
Mai hír, hogy a hamis bombariadók ügyében már a második személyt is őrizetbe vették, de ennél többet a hatóságok nem közöltek. Azt viszont igen, hogy mivel nem helyeztek el sehol sem bombát, nem terrorcselekmény elkövetéséről volt szó.