Orbán nem érti a demokráciát
A The Guardian és a BBC webportálja címoldalon hozza Orbán Viktor tegnapi, az 1848-49-es március 15-i forradalomra megemlékező ünnepségen tartott EU-ellenes kirohanását. Magyarország miniszterelnöke a szovjet elnyomáshoz hasonlította az uniós bürokráciát, miközben magát azok közé a hősök közé sorolta, akik az ország függetlenségéért küzdenek a 19. század óta.
Orbán a nacionalizmust, a protekcionizmust támogató és az „ellenségességtől bűzlő” beszédében - írja a The Guardian – egyenlő bánásmódot követelt a magyaroknak, akik „nem lesznek másodrangú európai állampolgárok.”
A Brüsszellel több mint egy éve – a média szabadsága, a gazdaságpolitika, a nemzeti bank függetlenségének, a bírák kötelező nyugdíjaztatásának és az adatvédelem kérdéseiben – vitában álló magyar kormány 20 milliárd eurós hitelért folyamodik az EU-hoz és az IMF-hez Magyarország működésének fenntarthatósága érdekében.
A magas költségvetési hiány miatt a kohéziós alapból mintegy 150 milliárd forint befagyasztását kilátásba helyező Ecofin döntése után pár nappal, Orbán így reagált a magyar nemzeti ünnepen: „Nem kérünk az idegenek kezünket irányítani akaró, kéretlen segítségéből sem”. Majd párhuzamot vont a szovjet elnyomás és az európai hatóságok viselkedése között: "...jól ismerjük a kéretlen elvtársi segítség természetrajzát, és felismerjük akkor is, ha nem vállapos egyenruhában, hanem jól szabott öltönybe bújik" –idézi Orbán szavait a The Guardian tudósítója.
A BBC weboldala szintén címlapján számol be Orbán Viktor március 15-i ünnepi beszédéről, melyet több tízezres tömeg előtt tartott a Parlament előtt. „Kegyetlen támadást intézett az unió ellen, azzal vádolva a szervezetet, hogy gyarmatként kezeli az országot” – kezdi tudósítását a BBC.
Korábban egyes EU-vezetők önkényuralmi gyakorlattal vádolták Orbán kormányát és aggodalmukat fejezték ki ez EU jogrendszerével és szellemiségével összeegyeztethetetlen – a sajtószabadságot korlátozó, a nemzeti bank és a bírói testület függetlenségét aláásó – törvényei miatt. Mindezen vádakat Budapest elutasítja.
„Nem leszünk gyarmat!” – harsogta Orbán, hívei lelkes ujjongását kiváltva. „Ezeréves európai nemzetként van egy követelésünk: egyenlőséget követelünk a magyaroknak", utalva arra, hogy Spanyolországnak magasabb deficitet engedélyez az unió, mint Magyarországnak, amit Ausztria is „kettős mércének” nevezett. Ám Olli Rehn pénzügyi biztos szerint az összehasonlítás nem állja meg a helyét, mivel Magyarország már több ízben kapott haladékot. „Magyarország egyszer már felvett egy 20 milliárd eurós készenléti hitelt 2008-ban” – zárja beszámolóját a BBC.
A Financial Times újságírójának a mai brüsszeli sajtótájékoztatón elhangzott kérdésére, mi szerint: mit szól az Európai Bizottság ahhoz, hogy Orbán az EU-t a Szovjetunióhoz hasonlította?
Barroso szóvivője, Pia Ahrenkilde Hansen az elnök nevében azt felelte: aki az Európai Uniót a Szovjetunióhoz hasonlítja, nem érti a demokráciát, és nem mutat megértést azok iránt sem, akik a demokráciáért harcba szálltak.