Olvasói levél - Ferencvárosi ingatlanok

2012. június 4., 06:34

Tisztelt 168óra Szerkesztősége!

Nemrégiben jelent meg egy cikk az interneten, amely a magyarországi bérlakások sorsával foglalkozik.
http://www.origo.hu/itthon/20120528-egyszerubb-lesz-kirakni-az-onkormanyzati-lakasok-berloit.html

http://atv.hu/cikk/20120524_onkormanyzati_berlakasok_kosa_tobb_mindent_modositana

Igaz, nem túl sok helyen és legalábbis én úgy érzem nem is került túlságosan előtérbe, talán mert „nincsen” hírértéke, így nem is kavart nagyobb vihart különösebben..., viszont a tartalmat tekintve jómagam is érintettje vagyok: családommal Ferencvárosban lakom, immáron több évtizede, egy mára már meglehetősen lepusztult bérházban. Az előző önkormányzati vezetéssel, valamint a régi polgármesterrel Gegesy úrral és csapatával elégedettek voltunk, ha nem is mindig teljesen, de az elmúlt 20 esztendőben jól végezték munkájukat, a kerület épült-szépült, dinamikusan fejlődött.

Ez pedig mindenképpen elismerésre méltó.

A 2010-es választások után azonban minden a feje tetejére állt, miként ezt Önök is megírták és amiről videóriport is készült:

http://www.168ora.hu/buxa/ferencvaros-29-milliardot-dob-ki-az-ablakon-az-mszp-szerint-81727.html

http://index.hu/video/2011/10/13/szetomlo_hazak_patkanyok_csatornaszag/

A fejcserék után, a kész gazdasági és műszaki tervekkel a fideszes vezetés nem tud(ott), vagy talán nem is akar(t) mit kezdeni. Lényegében minden készen hullott az ölükbe.
Jelen helyzet szerint ma kétféleképpen lehet a IX. kerületben bérlakáshoz jutni:

a, szociális alapon
b, piaci alapon

Ez utóbbi esetben a lakbér mértéke több tízezer forinttal különbözik az előbbitől:
1000 Ft/m2. Az alábbi bejegyzés is ezzel foglalkozik részletesen:

http://ingatlan.net/magazin/2010/02/a-rehabilitalt-ferencvarosi-lakasoknak-ara-van-szepek-de-dragak/

Az emberek többsége, nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy 1000 Ft per m2 –es áron béreljen lakást, mert ezzel az erővel, ezt már valahol a budai oldalon is megtehetné egy elitebb negyedben.

Létezik még egy harmadik lehetőség is, azoknak, akik már hosszabb ideje itt laknak: az úgynevezett minőségi lakáscsere-kérelem. Ennek lényege az, hogy nagyobb lakásból lehet kisebb lakásba költözni, alacsonyabb komfortfokozatú lakásból, magasabb komfortfokozatú lakóingatlanba: rendelkezésre áll egy formanyomtatvány, amit ki kell tölteni, s amely tartalmazza, hogy a leendő régi-új bérlőnek nincsen sem lakbér, sem közüzemi tartozása (ezt a közszolgáltatóktól kért 0-ás igazolással kell tanúsítani) , valamint három évre előre le tudja tenni a leendő lakás bérleti díját egy összegben. Ennek a cserének ugyebár a nevében benne is van, a minőség szó. Tehát amikor a vagyonkezelési osztályon a „kedves” önkormányzati alkalmazottak azt mondják, hogy adjuk be a kérelmet, azután álljunk be a sorba (esetleg egy másik bérlővel cseréljünk…?, amit nem is igazán értek, mivel nem másik bérlővel szeretnék cserélni, hanem egy már felújított ingatlanba beköltözni.), mert az évek óta üresen álló felújított bérlakásokba már mások is jelentkeztek. Ez enyhén szólva is maszatolás: számomra elfogadhatatlan. Ha valóban úgy lenne, miként azt a vagyonkezelési osztályon állítják, hogy többgyermekes családok állnak sorban, akkor őket miért nem költöztették már be eddig? És mi, akik őslakosok és bérlők vagyunk, akik ráadásul megfelelünk a minőségi cserében leírtaknak, annak minden pontjának maradéktalanul, miért ne költözhetnénk át egy kisebb, teljesen felújított üres lakásba? Talán mert mi nem piaci alapon szeretnénk bérelni? Nos, ez a legvalószínűbb magyarázata annak, miért gördítenek elénk újabb és újabb akadályokat, az embert célja elérésében nem segítve, de ahol tudják még gátolva is! (Az önkormányzatnak az lenne a jó, ha mi itt maradnánk, a másik lakást pedig magasabb áron adnák ki.)

Visszatérve: Kósa Lajos kezdeményezését olvasva, nagyon is elképzelhető számomra, hogy akinek nem tetszik, az mehet amerről jött.
Szép kilátások.
Nekem erről az orbáni , „senkit nem hagyunk az út szélén..” kijelentés jut eszembe.
Akiket eddig is otthagytak, azokhoz most csatlakozhat még egy réteg?
Én ehhez a fentiek fényében nem fűznék hozzá különösebb kommentárt.

Bácskai polgármester úr jelenleg is az elődje által megteremtett dolgokból él, azaz idegen tollakkal ékeskedve akarja beállítani azt, hogy ami ma még a Ferencvárosban futó projekteket is a helyi Fidesz hozta létre.
Emlékszem a 2010-es önkormányzati választásokra ahol a Fidesz teljes mellszélességgel támadta Gegesyt, (sajnos ez alól a többi párt sem volt kivétel, az MSZP sem…), s a választások után a narancsosoknak volt képük még megkeresni Gegesy urat azzal a szándékkal, hogy visszahívják polgármesteri tanácsadónak!
„Súgd meg nekem a tutit és beleülök a készbe!” – ez lehetne a ferencvárosi Fidesz jelmondata.
A választás után erről olvasni lehetett a helyi lapban is.
Véleményem szerint a kialakult helyzetet tetézi, hogy a kerület eddigi tapasztalt főépítésze helyett, egy nem régen az iskolapadból kikerült embert ültetett be, helyezett pozícióba a Fidesz, akinek valljuk be, kevés (élet)tapasztalata lehet egy ilyen nagyobb volumenű projekt koordinálásában. végigvitelében.

Mindemellett a beszedett lakásbérleti díjból, amit elvileg arra kéne fordítani, hogy a bérleményeket valamennyire karbantartsák, gyakorlatilag semmit nem kapunk vissza. Alapvető problémák vannak, mint például: a hiányos takarítás, kukamosás, amit a lakók látnak el sok esetben és ehhez még hozzájönnek a kisebb nagyobb javítási munkálatok, izzócsere, a kapu zárának a javítása stb. Panaszt a tapasztalatok szerint az esetek többségében nem érdemes tenni, mert nem változik a helyzet: nehéz anyagi, gazdasági, körülményekkel „indokolva”, "válságra" hivatkozva. De akkor miért fizet az ember bérleti díjat, lakbért ?

A jelenlegi fideszes vezetésnek a legnagyobb problémája a ferencvárosi zebrák zöld-fehérre pingálása… ami valljuk be, több mint abszurd.
Sem én, sem az épület nem leszünk már fiatalabbak. Eddig egyrészt azért nem költöztünk el, mert a küszöbön álló felújítást szerettük volna megvárni, amiből az események jelen állása szerint már semmi sem. Sőt, egyre inkább haladunk visszafelé az időben. Másrészt lokálpatrióták vagyunk, itt születtünk itt nőttünk fel.
Így valami más utat keresve megpróbálunk innen, most már szó szerint: elmenekülni.
Talán az országból is.

Tisztelettel:
Reményi Bernadett
egy volt ferencvárosi lakó