NYT: Szégyen, hogy az a Magyarország nem fogad be menekülteket, amelyik 1989-ben az elsők között nyitotta meg a határait
„Szégyen, hogy az a Magyarország nem fogad be menekülteket, amelyik 1989-ben az elsők között nyitotta meg a határait a kommunista vezetés alatt élő kelet-európaiak számára Kelet és Nyugat között” – állítja a New York Times. A tekintélyes amerikai lap a kvótaper kapcsán írt szerkesztőségi véleménycikket Magyarországról. Fő megállapítása az, hogy Magyarország és a többi kelet-európai ország csak súlyosbítja a menekültválságot azzal, hogy nem hajlandó a menekültek befogadására. A New York Times emlékeztet, hogy bár az Európai Bíróság elutasította az Orbán-kormány keresetét, amely az 1294 menekült befogadásáról szóló döntést támadta meg, a testületnek nincs eszköz a kezében arra, hogy megbüntesse a együttműködéstől elzárkózó EU-tagországokat. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig eközben arról beszélhet, hogy a politika „erőszakot tett” az európai törvényeken és értékeken.
Fotó: Bazánth Ivola
Ami az utóbbit illeti, a New York Times felhívja a figyelmet, hogy európai értéknek inkább a tolerancia, a kulturális sokszínűség, a kisebbségeknek nyújtott védelem és az idegengyűlölet elutasítása számít,és ezek azok az értékek, amelyek alapján az EU-tagországoknak helyet kell adniuk azoknak az embereknek akik menekülnek.
Magyarország – jegyzi meg a New York Times – persze nincs egyedül a menekültek elutasításával. Ezt az utat követi Donald Trump amerikai elnök is a maga demagóg menekültpolitikájával, ettől függetlenül azonban szomorú látni, hogy azok az országok, amelyek egykor ünnepelték a vasfüggöny lebontását, most amellett érvelnek, hogy egy maroknyi menekült befogadása valamiféleképpen az európai törvények és értékek sérelmét jelenti. Orbán Viktor magyar miniszterelnök – fűzi hozzá a lap – ráadásul egy arrogáns kéréssel felszólította az Európai Uniót, hogy járuljon hozzá a határai lezárásának a költségeihez. Ehhez képest az Európai Bíróság ítéletének inkább arra kellene emlékeztetnie Magyarországot és néhány szomszédját, hogy az emberi jogok elve – amelyet egykor még magukénak vallottak – nem választás kérdése.