Nevetséges és megalázó

Oroszországban ezentúl külföldi ügynökként köteles regisztrálni magát az a politikai tevékenységet folytató nonprofit szervezet, amely anyagi segítséget fogad el külföldről. A külföldi ügynök státus sokféle hatósági kellemetlenkedést, első sorban gyakori és váratlan pénzügyi ellenőrzést jelent. Az ilyen szervezet által a sajtóban és az interneten megjelentett anyagain fel kell tüntetni, hogy a közlemények külföldi ügynöktől származnak.

2012. július 22., 05:02

A finanszírozási tisztánlátás ürügyével elfogadott, de főképp az emberjogi szervezetek ellehetetlenítésére és lejáratására irányuló törvény, amelyet most már Putyin elnök is aláírt büntetőjogi felelősségre vonást és akár négyévi elzárást helyez kilátásba engedetlenség esetén.

A legnagyobb és a legpatinásabb oroszországi emberjogi szervezetek és mozgalmak vezetői máris bejelentették, hogy nem mondhatnak le külföldi támogatásról – hiszen akkor oroszországi források hiányában fel kellene hagyniuk a tevékenységükkel -, és külföldi ügynökként sem hajlandóak magukat bejegyeztetni. „Nevetséges és megalázó lenne” – mondta a politikai foglyok szabadon bocsátásáért küzdő

Memorial vezetője, hozzátéve, hogy a szervezet minden jogi lehetőséget fel fog használni, ha kell, a strasbourgi bírósághoz fordul. „Több lett bennünk a harag, és még szilárdabban hisszük, hogy a munkánkat folytatni kell” – beszélt a törvény hatásairól a jogvédő. Az Emberi Jogokértmozgalom polgári engedetlenségi kampányt indít a törvény ellen, amely „szemben megy Oroszország számos nemzetközi kötelezettségvállalásával.”

A külföldi ügynökként való megbélyegzés „megalázó, és nem felel meg a valóságnak. Soha még külföldi alapítvány nem akart támogatás fejében minket irányítani. Az én országom polgárainak az érdekében cselekszem, és azt teszem, ami az én országom hasznára válik” – jelentette ki a

Kínzás Еlleni Bizottságvezetője. A Moszkvai Helsinki Csoportsem hajlandó eleget tenni a törvény követeléseinek, ellenállnak és dolgoznak tovább.

Az emberjogi szervezeteket a hatalom rendre vádolja azzal, hogy Oroszországgal szemben a külföld érdekeit képviselik. Az elmúlt hónapok kormányellenes tüntetéseinek résztvevőiről azt terjesztették, hogy külföldről származó pénzért járnak tüntetni – afféle zsoldosok, vagy megélhetési tüntetők. A

vádat elnökválasztási kampánybeszédében Putyin is felemlegette és Oroszország elleni külföldi szervezkedésekről beszélt , az NTV tv-csatorna pedig a március 10-ki Bolotnaja téri tüntetés után A tiltakozás anatómiája címmel egy rikítóan gyatrán hamisítottál dokumentumfilmet sugárzott, amelynek azt kellett volna bizonyítania, hogy a demonstrálókat pénzért – euróért, dollárért - toborozzák kétes alakok. (Készültek ellenzéki videók is, amelyek azt mutatták be, hogy a Putyin melletti tömeggyűlésekre "megveszik" a résztvevőket).

A Putyin távozását, új parlamenti és elnökválasztások kiírását követelő tüntetésekre eddig minden alkalommal az interneten indítottak gyűjtést a szervezők, és kényesen vigyáztak arra, hogy a lehető legrészletesebben beszámoljanak az összegekről és a felhasználásukról.