Megnehezítik a gazdasági disznóságok leleplezését?
A szerkesztőségi állásfoglalása zavaró időzítésnek minősíti a sajtószabadság szempontjából, hogy az Európai Parlament éppen most erősítette meg a vállalatok üzleti titkainak védelmét, jóllehet másfél hete a panamai offshore botrány igazolta, hogy a gazdasági disznóságok leleplezésében mennyire fontosak az újságírók és forrásaik.
A fő gond az, hogy az uniós szabályozás az oknyomozó sajtómunkásokra és azok súgóira hárítja a bizonyítás terhét, ha céges, illetve gazdasági visszaélések feltárásáról van szó. A sajtószabadság Európában már eddig is riasztóan szűkült, mivel a magyar, spanyol és a lengyel kormány bizonytalanul meghatározott nemzetbiztonsági jogcímen bűncselekménnyé nyilvánította az idevágó jelentéseket.
A
The New York Timesnyomatékosan azt tanácsolja, hogy ha a nemzeti parlamentek törvénybe iktatják az EP döntését, akkor az európai bíróságokhoz kell fordulni, mert szörnyű csapás lenne a demokrácia szemszögéből, ha a legkisebb mértékben is korlátoznák az éber sajtó alapvető szerepkörét, illetve a közvélemény jogát a tájékozódáshoz.(Szelestey Lajos/Klubrádió)