Megmentett csecsemők és szemek
A legfejlettebb országokban is fenyeget a hirtelen csecsemőhalál. Annak megelőzésére dolgoztak ki új eljárást német és kanadai kutatók. Mások az időskori makula-degeneráció gyógyításán dolgoznak.
A hiányzó enzim pótolható
A Freiburgi Egyetem szakemberei, kanadai és svéd kollégáikkal együttműködve találták meg a hirtelen csecsemőhalál (legalábbis egyik) magyarázatát. A megoldáshoz kanadai orvosnő adta a kulcsot. Azt vizsgálta, miért olyan szokatlanul magas Northern Creek településen az ilyen tragédiák száma, különösen egy családon belül, illetve rokonoknál. A csecsemők halálát fertőzések okozták – ám az ilyen megbetegedéseket oltások, az antibiotikumok segítségével általában le lehet küzdeni. Mint azonban a vizsgálatok kiderítették, nem immun-sejtek hiányáról volt szó, mint az ilyen esetekben általában. Az érintett kicsinyek immun-rendszere megfelelően kifejlett volt, de a kórokozó hatására az nem lépett működésbe. Egy enzim, a jelző-rendszer egy fontos eleme hiányzott, ezért a szervezet védekezésképtelen maradt. Az orvosok szerint csontvelő-átültetéssel megmenthetők az ilyen jelző-enzim hiányával született kicsinyek: Northern Creek-ben az első ilyen műtétet már sikeresen elvégezték.
Visszakapjuk az éleslátást?
A Bonni Egyetem szemklinikájának kutatói amerikai társaikkal végezték sikeres állatkísérleteket, amelyek megnyithatják az utat az időskori makuláris elváltozás gyógyítása előtt. Az 50 év felettieknél gyakori jelenség a retina középső részét, az u.n. makulát roncsolja, amely az éleslátást biztosítja. Az elváltozás jelenleg nem gyógyítható, bár a beteg állapota lézeres, illetve gyógyszeres kezeléssel javítható. A német és amerikai kutatók nyulakon végeztek kísérleteket: felnőtt emberek retina-őssejtjéből származó sejteket ültettek be különleges módszerrel a nyulak szemébe. A tapasztalatok szerint a beültetett sejt-szövet életben maradt, beilleszkedett a szem szövetébe. A további kísérletek feladata megállapítani, milyen őssejtek beültetésével próbálkozhatnak majd az emberi szemnél. A kutatók mindenesetre jelezték: hosszú időre van még szükség, amíg a módszert emberek gyógyítására alkalmazni lehet majd.