Magyarország: „Nem akarunk más kultúrájú kisebbséget”

A párizsi emlékmenet kapcsán Orbán miniszterelnök kijelentette, hogy csökkenteni kell, vagy egészen be kell szüntetni a bevándorlást, mert az csak „szerencsétlenséget” hoz, és ezt tanácsolta az EU-nak is. A bírálók azt állítják, hogy mindeközben inkább a kivándorlás okoz gondot Magyarországnak- írja Peter Bognár a Die Pressében.

2015. január 13., 20:15

Orbán Viktor magyar miniszterelnök radikális hangnemben reagált a „Charlie Hebdo” című párizsi szatirikus lap elleni terrorista merényletre: vasárnap a nagy létszámú párizsi szolidaritási felvonulás alkalmával, amelyen számos állam- és kormányfő, valamint vallási vezető vett részt, az Állami Magyar Televíziónak, az M1-nek adott interjúban „nulla tolerancia politikát” hirdetett meg a bevándorlókkal szemben.

„Amíg én vagyok a miniszterelnök és ez a kormány van hatalmon, addig nem fogjuk megengedni, hogy Magyarország a bevándorlók célpontja legyen” – mondta Orbán, és úgy folytatta, hogy: „nem akarunk olyan kisebbséget magunk körül látni, amely a miénktől eltérő kulturális háttérrel rendelkezik. Magyarországot Magyarországként akarjuk megőrizni”. A többi EU-tagállamot is óvta attól, hogy további bevándorlókat fogadjanak be: „remélem, hogy mind Brüsszelben, mind Európa szerte majd egy szigorúbb politikát valósítanak meg, amely korlátozza a bevándorlást”.
Más európai kormányokkal ellentétben Orbán a gazdasági célú bevándorlásban is nagy veszélyt lát az EU-ra nézve: „ez rossz Európa számára. Semmi haszonnal nem jár az európai polgárok számára, hanem csak problémákat és szerencsétlenséget hoz. Ezért be kell szüntetni a bevándorlást. Ez a magyar álláspont” – tette egyértelművé.

Rogán Antal a nemzeti-konzervatív kormánypárt, a Fidesz frakcióvezetője hétfőn szintén kijelentette, hogy a kormány februárban elő akar terjeszteni egy „országvédelmi akciótervet”, amely szintén a bevándorlás ellen irányul. Vona Gábor, a szélsőjobboldali Jobbik elnöke, Orbán nyomvonalán haladva javasolta, hogy „Európa határain olyan feliratú táblákat kellene elhelyezni, amelyeken az állna, hogy „Megtelt!”, és követelte Európa és Magyarország katonai jelenlétének befejezését mind a Közel-Keleten, mind Ázsiában, mert az csak „növeli a kontinens terrorfenyegetettségét”.

Sok magyar el akarja hagyni az országot

Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök (2004-2009) pártja, a Demokratikus Koalíció (DK) felháborítónak tartja, hogy Orbán éppen a párizsi szolidaritási felvonulás kapcsán fogalmazta meg „szabadság ellenes gondolatait”. Vadai Ágnes DK-politikus kihangsúlyozta, hogy a miniszterelnök a ”Jobbik radikális politikáját” képviselte a„krónikus populizmus” formájában. Vadai azt is említette, hogy a bevándorlás kérdésében Orbánnak nem nagyon kellene előtérbe helyeznie magát: rámutatott, hogy Orbán 2010-es hivatalba lépése óta megnövekedett a Nyugat-Európába kivándorló magyarok száma.

Tény, hogy sok magyar dolgozik külföldön, többségük Nagy-Britanniában, Németországban és Ausztriában, számuk elérheti a 350 000-t. A Magyarországi Népességkutató Intézet egyik 2014-es tanulmánya szerint a 18-40 éves korosztály egyharmada, a 18-24 év közötti korosztálynak pedig 47%-a akar külföldön munkát vállalni. Ha a kivándorlás és a születések száma továbbra is a jelenlegi tendencia szerint alakul, akkor 2060-ra a jelenlegi tízmilliós lakosság helyett csak 7,3 millió lakosa lesz Magyarországnak.

(Die Presse, nyomtatásban 2015.01.13.)


Fordította: dr. Gonda László