Magyar nacionalista tiltakozási roham a linzi roma plakátkiállítás ellen
Szalay-Bobrovniczky Vince bécsi magyar nagykövet Heinz Fischer államfőnél interveniált Marika Schmiedt képzőművész kiállítása ellen, amely a jövő hétfőn nyílik meg a városháza előcsarnokában – írja Irene Brickner a Der Standardban.
A linzi városháza mostanában nacionalista magyar körök tiltakozó e-mailjeinek özönével szembesül. A feladók – Franz Dobusch polgármester (SPÖ) egyik szóvivője szerint több százan – szót emelnek Marika Schmiedt bécsi képzőművész kiállítása ellen, amely „ A gondolatok szabadok. A félelem mindennapos az európai romák számára” címen jövő hétfőn nyílik meg a városháza előcsarnokában.
A tiltakozók azt állítják, hogy a bemutatandó anyagok „magyarellenesek”, sőt „rasszisták”. A tiltakozók közt van Magyarország ausztriai nagykövete, Szalay-Bobrovniczky Vince is. A nagykövet a linzi polgármesteren kívül Heinz Fischer szövetségi államelnököt is írásban szólította fel a plakátkiállítás megakadályozására.
A plakátkiállítás többek közt utal a nemzeti szocializmus és a romák elleni mai gyűlölet közötti párhuzamokra is. A plakátok már a múlt év novemberében
egy építkezés kerítésén. Akkor a magyar nacionalisták panaszai nyomán a rendőrség eltávolította és összetépte ezeket a plakátokat.„A művészetnek provokatívnak kell lennie”
A műalkotások megsemmisítésének kérdését a Zöldek vetették fel a parlamentben, a választ a belügyminisztérium adta. A linzi rendőrség nemhivatalosan bocsánatot kért Schmiedt asszonytól. „A politizáló művészet szabadságának szellemében, – amelynek provokatívnak kell lennie- , meg akarjuk ismételni a kiállítást” – mondta a kiállítás kezdeményezője, Josef Weidenholzer szociáldemokrata európai parlamenti képviselő és a Népsegélyző (Volkshilfe) szervezet elnökének egyik szóvivője.
A linzi polgármesteri iroda megerősítette, hogy a terv szerint és a fenti szellemben kerül sor a kiállítás megnyitására. Már a múlthéten válaszlevelet küldtek a magyar nagykövetnek: a levélben az áll, hogy a „bírálat és a dolgok kiélezése megengedett eszköz egy demokráciában. Ezért kiállunk a művésznő mellett, aki nyilvános fórumot kap a városházán”. (Irene Brickner,
Der Standard: 2013.10.02.) <br />Fordította: dr. Gonda László