Ma a Gazeta Wyborcza is „Charlie Hebdo”
A Gazeta Wyborcza című lengyel napilap e hétvégi száma „Charlie Hebdo”-ként jelent meg, címoldalán a francia lap nevével és karikatúrájával, a saját logója felett pedig azzal a felirattal: „Nekünk nem mindegy”. A főszerkesztő, Adam Michnik és első helyettese, Jaroslaw Kurski jegyzik a publicisztikát, amelyben az olvasóknak erre magyarázattal szolgálnak: „Miért vagyunk ma „Charlie Hebdo” címmel.
– A Gazeta Wyborcza ma a „Charlie Hebdo” lapjairól közöl rajzokat. Tesszük ezt a barbár módon lelőtt szerkesztőség tagjai iránti szakmai szolidaritásból és emberi gesztusként azok iránt, akik a lap következő példányán dolgoztak éppen – írják a szerzők.
A támadás után címoldalunkon elhelyeztük azt a jelszót, amelyet a világon minden ember átvett, akit a bestiális támadás megérintett: „Je sui Charlie”. Igen, ma mindannyian a lelőtt „Charlie Hebdo” szerkesztősége vagyunk, és ezért a karikatúrákat, amelyek a meggyilkolt rajzolók – Charba, Cabu, Wolinski és Tiqnous – keze alól származnak, a Wyborcza szimbólumként használja oldalain.
Ez a szabad média ellen célzottan használt terrorcselekmény az egész sajtó megfélemlítésére szolgált, arra, hogy száját öncenzúrával peckeljék ki. Fenyegetés volt: rettegjetek, ti lesztek a következők.
A Gazeta Wyborcza nem hagyja magát megfélemlíteni. Nem fogunk hallgatni, mert az alázatos egyetértés a rosszal és az erőszakkal csak felbátorítja a bűnözőket a következő bűncselekmény elkövetésére. És ez a másik – a szolidaritás gesztusa mellett – ok, amiért ma a „Charlie Hebdo” karikatúráit közöljük.
Nyilvánvaló, hogy ha nem lett volna orgyilkosság, nem tennénk ezt. Nem vagyunk szatirikus lap és tiszteljük minden hit vallásos érzelmeit. Ugyanakkor nem értünk egyet azzal, hogy még a legprovokatívabb publikációra is a válasz az erőszak és a gyilkosság. A világnézetek különbségét csak szabad és nyilvános vitában lehet feloldani.
Az erőszak megöli a szót, és csak a szabad sajtó közös akciója bírhatja le ezt az erőszakot. Meg kell mutatnunk, hogy a szavak szabadságának minden elnyomási kísérlete az eredeti szándék ellenkezőjét eredményezi: a szavak, amelyeket meg akartak fullasztani, százszorosan visszhangzanak, azok a karikatúrák, amelyeket a „Charlie Hebdo” olvasóinak szántak, most mindenki számára láthatóak.
Gesztusunkat semmilyen vallás híveinek nem címezzük, különösen nem az iszlamistáknak. A „Charlie Hebdo” egyaránt csípősen kezeli a keresztényeket, a muzulmánokat, a zsidókat éppúgy, mint az ateistákat. Ezért mutatunk be ma különböző rajzokat.
Így szeretnénk csatlakozni a Timothy Garton Ash által kezdeményezett, az európai médiák szabadság és szolidaritás hetéhez, beleértve az iszlám hívők sajtóját is. Az akció keretében a „Charlie Hebdo” egy kiválasztott karikatúráját kell közöljék – írják a lengyel lap vezetői.