Lakást bérelne Bécsben? Vásárolna?
Az ingatlanbérlés illetve vásárlás buktatói még az ismerős terepen is gondot okozhatnak, hát még idegen országban. Ijedségre semmi ok: Ausztriában a jogszabályok tiszták és egyértelműek, megfelelő védelmet nyújtanak, így ha az érintettek tisztában vannak, mire kell figyelni, nem érheti őket meglepetés. Az eligazodásban szeretnénk segíteni most induló rovatunkkal, amelyben szakértőnk, Nagy Zoltán, a Bécsi Ingatlanok.hu tulajdonosa ad tanácsokat. A hozzá fordulóknak pedig a megfelelő objektum megtalálásában is segít.
Az osztrák nagyvárosokban a lakosság zöme bérlakásban él, itt nem szokás ragaszkodni a saját tulajdonhoz. Talán az is közrejátszik ebben, hogy a bérlőt biztonságosan védi a törvény, a jogszabályok átláthatóak, nemigen engednek visszaélést. Ugyanilyen szabályozott a közvetítői tevékenység is, nem csoda, hogy általánosságban elmondható: nem éri meg megkerülni a közvetítőt, aki nem csak összehozza a partnereket, hanem az egész ügyletet végig kíséri a dokumentumok aláírásáig, a kulcsátadásig, sőt azon túl is.
Nagy Zoltán, akit olvasóink egy
korábbi cikkből már ismerhetnek, az ingatlanközvetítő elsődleges és talán legfontosabb részének nevezi a hiteles adatok beszerzését, pontosabban azt, hogy mindkét félnek pontos tájékoztatást nyújtson. Zoltánhoz lakást keresők és bérbeadók egyaránt fordulnak, az ő dolga összehozni a keresletet a kínálattal. Mindenekelőtt a szóban forgó lakás tulajdonlapját szerzi be, miközben előzetesen bérbe adni szándékozótól már bekérte a legfontosabb paramétereket.Felelőssége a teljes ügyletre kiterjed, így a bérbevevő bonitási adatait is ellenőrzi, előfordul, különösen külföldi jelentkezők esetében, hogy dokumentumokat is kér. Ilyen lehet a tartózkodási és munkavállalási engedély, igazolás a bankszámla létéről, egyetemistáknál a szülők nyilatkozata arról, hogy a bért valóban fizetni tudják és szándékoznak.
Az előszerződés kötelez!
A megfelelő lakás kiválasztása persze nem olyan egyszerű, Zoltán néha 10-12 címre is elviszi ügyfelét, mire az rátalál az igazira. A látogatásokról mindig jegyzőkönyv készül, ezek aláírása nem jár kötelezettséggel, annál inkább a döntést követő előszerződés. Nagy különbség a magyarországi gyakorlathoz képest – hangsúlyozza a szakértő -, hogy Ausztriában ez az előszerződés már 99 százalékos elkötelezettséget jelent (Magyarországon ez csak a végleges szerződés aláírásakor következik be).
Ha ugyanis az előszerződést aláíró ügyfél meggondolja magát, bírságra számíthat és tekintélyes sztornó díjra. Minderről a közvetítő időben tájékoztatott, így meglepetés nem érheti. Ha minden rendben megy tovább, akkor az előszerződés finomított változatát ügyvéd közreműködésével írják alá. Ebben a dokumentumban szerepel a tulajdoni lap, a lakás pontos mérete, az építmény típusa, műszaki állapota, felszereltsége és természetesen a bérlés költségei. A bérbe adandó lakások többsége bútorozatlan, a konyha és fürdőszoba többnyire rendelkezik a szokásos felszereltséggel. Egy-egy ilyen végleges szerződés akár tízoldalas is lehet.
Mire kell még figyelni?
A tulajdonlap fontos, önkormányzati vagy úgynevezett szövetkezeti lakást ugyanis nem lehet bérbe adni – ezeknél nincs a bérbeadó nevére szóló tulajdoni lap. Ugyancsak tilos bérelt lakást továbbadni, vagyis csakis a tulajdonos köthet albérleti szerződést.
Egyéb buktatók is vannak. A bérleti szerződésnek minimum három évre kell szólnia, ismert még az ötéves, a hétéves és a tízéves futamidő, vagy a határozatlan idejű bérlet. Utóbbi esetében gyakorlatilag örökös a bérleti jog, ilyen feltételekkel kötött szerződés esetén a bérlőt nem lehet kitenni. Ha viszont a kötött idejű szerződés lejárta után a bérlő (a bérbeadó beleegyezésével) bent marad, akkor a szerződés már határozatlan idejűvé válik, és ugyanez a szabály vonatkozik rá.
A bérbeadó gyakorlatilag nem mondhatja fel a szerződést – kivétel: ha a bérlő nem fizet, vagy súlyosan megsérti a lakóház rendjét, vagy például a tilalommal ellentétben továbbadja a bérleményt albérlőnek. Kiteheti a tulajdonos a bérlőt, ha az engedély nélkül háziállatot tart. (A szerződés erre is kitér).
További cikkeket olvashat Ausztriáról a
Szervusz Ausztriahonlapon.A bérlő egy évig nem mondhat fel, utána háromhavi felmondási idő a kötelező, vagyis gyakorlatilag 15 hónapig garantáltan fizetnie kell a megállapodott összeget. A felmondási idő alatt viszont köteles megmutatni a lakást az új jelentkezőknek – ez is szerepel a szerződésben.
A lakást abban az állapotban kell majd visszaadni, amilyenben a bérlő átvette, a szerződés külön rögzíti ezt a feltételt, vagyis számolni kell a festés és kisebb-nagyobb javítás kötelezettségével, akkor is, ha a bérlő nem tölti ki a szerződésben meghatározott időt.
Átadás-átvétel
Átadási protokoll nélkül nincs beköltözés. Ez csak hangzásra ijesztő, a közvetítő jelen van, és segít. Általában fotók készülnek a lakás felszereltségéről és állapotáról, a kulcsokról, a mérőállásokról. Utóbbiak leolvasása és az átjelentés egyszerűbb, mint gondolnánk. Sok lakásban a házfűtés és a melegvíz része a közös költségnek, évente meghatározott pausálét fizet a bentlakó. Van olyan lakás, ahol egyéni mérés alapján állapítják meg az átalányt. Itt figyelni kell arra, hogy az átalányon felüli összeg a bérlőt terheli. A szerződés részletezi a közös költség egyes tételeit, és azt is, hogy milyen más fizetnivalók terhelik a bérlőt, előírja a lakásbiztosítási kötelezettséget – szintén a bentlakó terhére.
A költségekről a közvetítő már jó előre tájékoztatta ügyfelét, így nincs meglepetés! A háromhavi kauciót általában betétkönyvben teszik el: a kiköltözés idejére ehhez hozzájön a kamat, viszont ha a tulajdonos valamilyen hiányosságot állapít meg, a javítást ebből fedezik.
A közvetítői díj hároméves szerződés esetén 1 havi, ötéves vagy annál hosszabb időtartamnál kéthavi díj. Ez is a bérlőt terheli, csakúgy, mint a szerződéskötés adója, amely minden esetben 36 havi lakbér egy százaléka. A szerződéskötés egyszeri ügyvédi díja 360 euró plusz ÁFA, ezt a szerződők együtt fizetik.
Aki bérlakást keres, jobb, ha tudja, hogy kicsi a kínálat, nagy a kereslet, a kiadó lakások hamar elkelnek, nem lehet túl sokat gondolkodni egy-egy jó lakás esetében. Emellett hónapokra előre sem érdemes keresni, általában a következő hónap elsejétől már be lehet (és kell) költözni.
Vannak ugyan privát jelölésű hirdetések, elsősorban internetes honlapokon, de a buktatók elkerülése érdekében célszerűbb igénybe venni a közvetítő segítségét, hiszen ő gyakorlatilag minden terhet átvállal. Sőt, később is felkereshető, ha gond van. Alapos szerződés nélkül nem tanácsos bérleti viszonyt létrehozni: ha vita adódik, a bíróság a dokumentum alapján jár el, másrészt a törvény betűje az érvényes.
Bécsben a remek tömegközlekedés miatt nincs rossz környék, a
közvetítőpedig a hozzá forduló ügyfél pontos igényének ismeretében valóban képes megtalálni a legideálisabb objektumot.Legközelebb az egyetemisták körében oly népszerű Wohngemeinschaft (lakóközösség) témájával foglalkozunk.