Lackenbach a kert szerelmeseit várja
Ez az első ilyen rendezvény, de ismerve a kert és a szép virágok iránt egyre növekvő érdeklődést, biztos nem az utolsó. A „Virág-, Kert- & Dekorációs vásár“ nemcsak szemet gyönyörködtető látványt kínál, hanem szakmai előadásokat is.
A kert és a növények a központi téma, de a kertépítés rejtelmeibe is bekukkanthatnak azok, akik május utolsó hétvégéjén ellátogatnak a burgenlandi Leckanbachi (Lakompaki) kastélyba. Vásárolni is lehet, és persze a termékek kivétel nélkül valamilyen formában kapcsolódnak a témához: a kert – és növényápolási kellékeken kívül természetes alapanyagból készült termékeket is elhoznak az árusok.
Maga kastély is megér egy látogatást. Az egykori vízivár helyén épült 1548 és 1552 között, bástyákkal és vizesárokkal erősítették meg. Ez volt a reneszánsz építészet első példája ezen a vidéken. A bővítést még a 16. században Dersffy Ferenc kezdte, Esterházy Miklós – miután Dersffy lányt vett nőül – folytatta és 1618-ban fejezte be. Esterházy Miklós nádor pompás udvart tartott itt.
1806-ban a tűzvész után a kastély északnyugati szárnyát lebontották. A kastély leglátványosabb része az árkádos kastélyudvar, főkapuja felett az Esterházy és a Dersffy-címer és egy 18. századi Mária-szobor látható. Az udvar északnyugati oldalán látható a 18. századi magtárépület, délkeleti sarkában pedig a kastélykápolna.
Az Esterházy Magánalapítvány kastélymúzeumot működtet benne, s egyre gyakrabban használja ki külön rendezvényekre a pompás épületet.
A május végi virág- kert és dekorációs vásár részletes programja a
honlapontalálható (az előadásokat német nyelven tartják).