Kwasniewski legyen a miniszterelnök

A lengyelek több mint egyötöde azt szeretné, ha az egykori baloldali köztársasági elnök, Aleksander Kwasniewski visszatérne a hatalomba – ez derül ki a Wprost című hetilap legutóbbi közvélemény-kutatásából.

2012. szeptember 21., 10:08

A mértékadó lap azt kérdezte a felmérésben résztvevőktől, hogy Donald Tusk után véleményük szerint kinek kellene kormányozni Lengyelországban. Kiderült, hogy csak két név jöhet számításba igazán, az egyik Aleksander Kwasniewski, aki két cikluson át volt államfő, a másik a legnagyobb ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) vezetője, Jaroslaw Kaczynski. Az, hogy a volt elnököt több mint 21 százalék támogatta, kiváló eredmény, hiszen Kwasniewski hét éve nem vesz részt a hatalomért folyó harcokban – kommentálják a felmérés szerzői.

A PiS vezetője, aki az utóbbi hat különböző választáson hatszor szenvedett vereséget, ezúttal 13 százalékos támogatást ért el, s ez is jó eredménynek számít, különösen ahhoz képest, hogy utána említik Janusz Palikotot, a róla elnevezett párt vezérét, de őt csak 8 százalék szeretné miniszterelnöknek látni, csakúgy, mint a Tusk-kormány külügyminiszterét, Radoslaw Sikorskit. A mostani miniszterelnök-helyettesre, Waldemar Pawlakra nagyon kevesen voksolnának, a megkérdezettek mindössze 4 százaléka, de ugyanilyen rossz eredményt tud felmutatni a baloldal vezére, Leszek Miller is.

A szerzők szerint ez a felmérés csupán „intellektuális provokáció”, hiszen a jelenlegi miniszterelnök, Donald Tusk helyzete változatlanul erős, de jócskán meggyengült az elmúlt hónapok kompromittáló eseményei következtében.

Pártjának népszerűsége is esett, a CBOS közvélemény-kutató intézet szeptember második hetében végzett felmérése szerint a Polgári Platform (PO) jelenleg 31 százalékos támogatottságot élvez, ez 5 százalékos esést jelent az augusztusihoz képest. Ugyanakkor az ellenzék nem szerzett ebből előnyt, a PiS továbbra is 23 százalékkal a legnagyobb ellenzéki párt, viszont feljött a harmadik helyre a Demokratikus Baloldali Szövetség (SLD), s a harmadik helyen tavaly a parlamentbe került párt, a Palikot Mozgalma ma be sem kerülne a szejmbe. Ugyanakkor 5 százalékkal nőtt a dönteni nem tudók tábora – azaz ugyanannyival, amennyivel a vezető kormánypárté csökkent.