Ugyanitt, a Nemzeti Múzeumban vehette át a díjat Makai Mira Dalma, Kaszás Tamás és Tibor Zsolt. Az ünnepséggel együtt megnyílt a Magyar Kortárs Festészet című kiállítás is.
Csaknem háromszáz pályamű érkezett be az idén, közülük választotta ki a független szakmai zsűri – Sandro Droschl, Niklai Judit, Fenyvesi Áron, Rieder Gábor, Manfred Wiplinger és Vitus Weh valamint a díj alapítója, az Esterházy Magánalapítvány részéről Dr. Ottrubay István és a díj főszponzora, az UNIQA részéről Othmar Michl – két szakaszban, sok-sok szakmai eszmecsere eredményeként a kiállító 21 művészt, illetve a három győztest.
Az összesen 15.000 euró értékű díj egyenlő arányban oszlik meg a három idei győztes, Makai Mira Dalma, Kaszás Tamás és Tibor Zsolt között.
A művészeti díj egyébként fontos része az Esterházy Magánalapítvány kulturális tevékenységének, a kortárs művészeteket támogató NOW – Esterházy Contemporary elnevezésű projekt központi eleme. Az alapítvány a hercegi ősök több mint 400 éves gyűjtői szenvedélyének örököse és egyben folytatója, s mint ilyen, évek óta felkarolja a kortárs művészetet. Nemcsak a díj, illetve a pályázat ötlete és kivitelezése a példa erre, hanem a számtalan kiállítás, amelynek helyet biztosít a kismartoni kastélyban.
Egyenrangú partner az UNIQA Biztosító – a díj aligha lenne elképzelhető a két nagyvonalú szponzor szerencsés találkozása nélkül. Az UNIQA neve hosszú évek óta összefonódik a művészetekkel és ezen belül a képzőművészet támogatásával- így nem csoda, hogy első perctől kezdve – 2009 óta – felvállalta a Pénzügyi támogató szerepét: szeretne hozzájárulni a minőségi kortárs képzőművészet fejlődéséhez – vagyis az alapítót és a fő támogatót egyazon cél vezérli.
Ahogyan Ottrubay István, az Esterházy Magánalapítvány vezérigazgatója fogalmazott a különböző témákat, helyszíneket és kontextusokat kiemelő művek támogatása lehetővé teszi az Alapítvány számára a művészetek és a régió fejlődésének elősegítését, és a dinasztia régi hagyományainak folytatását aktuális formában. Ennek egyik eleme az a határokon átívelő dialógus is, amely többek között az Esterházy Művészeti Díjban realizálódik.
A díjazottak
A budapesti születésű (1990) Makai Mira Dalma munkásságát Vitus Weh zsűritag mutatta be: Színes mázú kerámiái úgy ragyognak a megvilágított vitrinekben, mint pompás korallok a víz alatt, valóságuk azonban mégsem kézzelfogható. Azt, hogy e tárgyak esetében ugyanakkor egész egyszerűen festészetről van szó a háromdimenziós térben, a mögéjük támasztott vászon jelzi, amely a kerámiákhoz hasonlóan színpompás és mozgalmas, mindenekelőtt azonban megfoghatatlanul elevenen megfestett absztrakt térábrázolás.“ Az alagsorban megnyílt kiállítás látogatói saját szemükkel győződhettek meg arról, amit a zsűritag szavakban megfogalmazott.
Az 1976-ban Dunaújvárosban született Kaszás Tamásról a zsűri másik tagja, Manfred Wiplinger beszélt: „Kaszás Tamás az orosz konstruktivizmus, a Bauhaus vagy a De Stijl modernizmusával foglalkozik munkáiban. Ezeknek az építészeti irányzatoknak az volt a célja, hogy esztétikai szemléletváltás segítségével megváltoztassák a társadalmat. Az „Animal Farm” című projektjében Kaszás ezt az átfogó gondolatot az állatvilágra viszi át. A fakereskedelem kezdetével sok madár nem talált megfelelő fészkelő helyet, így egész fajok tűntek el. Ebből kiindulva vonatkoztatta Kaszás az esztétikai avantgárd ötletét madárházakra, és e projektet folytatja a tarka Bauhaus stílusú méhkasokkal („Bee Education Center”).”
Az 1973-ban Budapesten született Tibor Zsoltot, illetve az ő rajzait, festményeit szintén Manfred Wiplinger mutatta be. „Tibor Zsolt rajzai és festményei tele vannak az őt körülvevő tárgyakra, személyekre és helyekre vonatkozó utalásokkal. A rajz egy ikonografikusan összekapcsolt kaleidoszkóp alapját jelenti. Ironikus játék keretében szövi a hétköznapi felszínes látásmódok, valamint a képi és mentális szokások leképeződésének narratív hálózatát.”
A díj első kiírása óta eltelt évek egyébként elegendőek voltak tapasztalatok levonásához és azok birtokában változtatásokhoz is. Így míg először 40 év volt a korhatár, ma a 45 év alattiak vehetnek részt a kétévente meghirdetett pályázaton. Csaknem százan vannak már olyanok, akik valamelyik alkalommal bekerültek a döntőbe, így műveiket kiállították, s ők tudják, hogy nem csak maga a díj, hanem a közönséggel való találkozás lehetősége is igen fontos. A díjkiosztókon is fontos ismeretségek köttetnek, de jóleső szóba elegyedni régebbi ismerősökkel. Az Alapítvány egyébként a döntősök és a díjazottak munkásságát figyelemmel kíséri, s ha alkalom adódik, további lehetőségeket kínál nekik.