Kínát vádolják az amerikai kormányalkalmazottak adatainak ellopásával

Négymillió jelenlegi és volt szövetségi alkalmazott adatait lopták el hackerek az amerikai kormány személyzeti hivatalától közölte az MTI. A azadatlopást májusban észlelték, amikor elkezdték megerősíteni a személyzeti hivatal hálózatának védelmi rendszerét. A The Washington Post és a The Wall Street Journal szerint az eset mögött a kínai kormány áll.

2015. június 5., 08:18

Egy névtelenül nyilatkozó kormányzati illetékes szerint az adatlopás az összes kormányzati szervet érintheti, de a fegyveres erőkben szolgálók adataihoz nem férhettek hozzá a behatolók. Nem tudni, hogy az ügyben a hírszerzés alkalmazottjai kompromittálódtak-e.

Az amerikai szövetségi kormánynak jelenleg 2,7 millió aktív alkalmazottja van. A CNN hírtelevízió értesülése szerint a hackerek decemberben hatolhattak be a rendszerbe.
A támadást a belbiztonsági tárca EINSTEIN elnevezésű, a szövetségi internetes adatforgalmat figyelő rendszere észlelte.

A Személyzeti Menedzsment Hivatala (OPM), amelynek a számítógépes rendszerét feltörték, egyebek között a kormányzati alkalmazottak hátterének ellenőrzésével foglalkozik (ki jogosítható fel titkos anyagokhoz való hozzáférésre, stb.). A hivatal figyelmeztette a támadás lehetséges áldozatait, hogy ellenőrizzék bankszámláikat.

Novemberben a belbiztonsági minisztérium egy volt szerződéses alkalmazottja egy másik hackertámadást jelentett: akkor a tárca 25 ezer alkalmazottjának és több ezer más kormányalkalmazott személyi kartonjához fértek hozzá.

A héten az amerikai adóhivatal (IRS) számítógépes rendszeréből 100 ezer ember adóbevallásának adatait lopták el. Az CNN szerint ez a támadás Oroszországból indulhatott ki.