Kilenc fájdalmas reform vezet az euróhoz?
Az euróhoz vezető úton az volt a legnehezebb, hogy érvényre juttassuk a reformokat, kilenc reformot vezettünk be - mondta egy vasárnap esti televíziós műsorban Mikulas Dzurinda, aki 1998-2006 között vezette a szlovák kormányt.
Kemény és népszerűtlen intézkedéseket vezettünk be a szociális területen, megváltoztattuk a munka törvénykönyvét és az adószabályokat - mondta az MTV "Szólás szabadsága" című műsorában a volt szlovák miniszterelnök.
Emellett elő kellett készíteni a közigazgatás és az egészségügy reformját is, miközben a haderőreform keretében hivatásos hadsereg állt fel - magyarázta Mikulas Dzurinda, hozzátéve, hogy kilenc reformot sikerült a kormánykoalíció szavazatával elfogadtatni.
"Mindezt átverni illetve érvényre juttatni a parlamentben, azaz a Nemzeti Tanácsban, fájdalmas volt, és időnként el kellett viselnünk a polgárok jogos vagy olykor jogtalan kritikáját is, miközben természetesen elkövettünk hibákat is, tehát a reformok politikai menedzselése nehéz volt" - fogalmazott.
Persze nem minden lépés volt népszerűtlen, hiszen a korábbi 42 százalékos személyi jövedelemadó kulcs például 19 százalékra módosult, a közigazgatás decentralizációja révén pedig számos jogkört kaptak meg az önkormányzatok - jelezte Mikulas Dzurinda, aki többször is használta a "reformok többsége fájdalmas volt" kifejezést.
A volt miniszterelnök nem titkolta, hogy az emberek nemegyszer nem értették a reformokat és azzal gyanúsították kormányát, hogy "csak gyötörjük őket" - írta az MTI.
"Az emberek tűrőképessége, áldozatvállalása nélkül, a politikusok bátorsága és tisztessége nélkül nem sikerült volna végrehajtani a reformokat" - jelentette ki.
Kérdésre válaszolva Mikulas Dzurinda elmondta: az akkori ellenzéki, ma kormánypártok közül kettő minimális megértést tanúsított a reformokkal kapcsolatban. A reformokat a mindenkori kormánynak kell előkészítenie, először a saját táborában, s ha egy törvény elfogadásához hiányzik egy szavazat, akkor meg kell próbálni az ellenzéki padsorokban is szavazatot keresni - magyarázta a mechanizmust.
"Az ellenzékkel formálisan is beszéltünk politikai kérdésékről, Fico úr, az ellenzék vezére járt a kormányhivatalban és a pártomnál is, egy történelmi pillanatban pedig Meciar urat is fogadtam, bár nem volt felhőtlen közöttünk a viszony, amikor ő volt hatalmon" - idézte fel az egyeztetési folyamatot Mikulas Dzurinda.
A volt miniszterelnök szerint, ha az ország érdekéről van szó, akkor az okos politikusnak mindenkivel beszélgetnie kell, formálisan vagy informálisan. A végeredmény igazolta a Dzurinda-kormány helyes törekvését, hiszen 95 százalékban sikerült érvényesíteni a reformelképzeléseket - vonta meg a mérleget a volt szlovák miniszterelnök.