Japán atomerőműveket vásárol India

Polgári célú atomenergia felhasználásáról írt alá megállapodást pénteken a japán és az indiai kormányfő.

2016. november 11., 14:06

India atomenergiai fejlesztésekkel igyekszik kielégíteni az ország növekvő energiaigényét. A most megkötött megállapodás értelmében Japán láthatja el az országot nukleáris tüzelőanyaggal, -felszerelésekkel és -technológiával.

Ez volt az első alkalom, hogy Japán – az egyetlen ország, amely valaha is atomtámadást szenvedett el – olyan állammal köt szerződést, amely a mai napig nem írta alá az atomfegyverek elterjedésének megelőzését célzó nemzetközi atomsorompó egyezményt (reaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons – NPT).

India előrehaladott tárgyalásokat folytat a japán Toshiba tulajdonában lévő, amerikai központú Westinghouse Electric vállalattal hat nukleáris reaktor megépítéséről. A tervek szerint 2032-re tízszeresére növelnék Új-Delhi és térsége nukleáris kapacitását.

A japán kormány és az indiai vezetés között 2010 óta zajlanak az atomenergia polgárcélú felhasználásáról szóló tárgyalások.

(Yomiuri Shimbun / Reuters)