Ismét lángol egy cigánytábor Nápoly mellett

Újabb romatábor borult lángba szerdán Nápoly egyik külvárosában azt követően, hogy az elmúlt hetekben a dél-olaszországi nagyváros környékén több nomádtábort támadtak meg, illetve gyújtottak fe -- számol be az MTIl.

2008. május 28., 19:17

A most leégett tábort mintegy két hete hagyták el lakói. A tűz keletkezésének okát még nem derítették ki, de a hatóságok arra gyanakodnak: gyújtogatás történt, mert a tettesek így akarták megakadályozni, hogy sebtében összetákolt viskók lakói visszatérjenek a Ponticelli nápolyi külvárosban létesített táborukba. A hónap közepén, miután egy fiatal romániai roma nő megpróbált elrabolni egy helyi kislányt, a nápolyiak egy részének dühe a bevándorlók ellen fordult.

Két táborra Molotov-koktélokkal és kőzáporral támadtak rá. Azóta a hatóságok felszámoltak hét tábort Nápoly környékén. Olaszországban a hivatalos adatok szerint jelenleg 342 ezer Romániából érkezett bevándorló él, de a Caritas segélyszervezet adatai szerint számuk eléri akár az 556 ezret is. Azóta, hogy Románia 2007. január elsején az Európai Unió tagja lett, a bevándorlók áradata még a korábbinál is erőteljesebben nőtt.

A románok többsége roma származású. Főként az olasz nagyvárosok peremén ütik fel nyomorúságos táboraikat, amelyekben elképesztő higiéniai körülmények között élnek. Emellett a táborok a bűnözés melegágyai is. Olaszországban emiatt a romániai romák helyzetének kezelése immár össztársadalmi ügyé vált. Az olaszok egy része ugyanis személyes biztonságára nézve komoly veszélyt lát az egyébként nem csak romániai, hanem albán és marokkói bevándorlók jelenlétében. Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet itáliai csoportjának éves jelentésében viszont megbélyegezte az Olaszországban élő bevándorlók elleni "rasszista erőszakhullámot".

Donald Trump amerikai elnök június 3-án bejelentette, hogy 25%-ról 50%-ra emeli az acél- és alumíniumtermékekre kivetett vámokat. A döntést Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára közölte, hozzátéve, hogy az elnök várhatóan még aznap aláírja a rendeletet.