Imponáló fölénnyel nyerte Macron pártja a választásokat, Le Pen frakció nélkül maradhat
Az este nyolc órai urnazáráskor közzétett exit poll tanúsága szerint imponáló fölénnyel, 32,5 százalékkal megnyerte a parlamenti választások első fordulóját Franciaországban Emmanuel Macron elnök pártja, a Köztársaság Előre! (LREM), amivel 390-430 képviselője lehet a törvényhozásban. A második helyre a Nicolas Sarkozy exállamfő fémjelezte konzervatív Köztársaságiak (LR) futott be 21,5 százaléknyi vokssal, a harmadik a Marine Le Pen-féle szélsőjobboldali Nemzeti Front (FN) 14 százalékkal, a negyedik helyen Francois Hollande volt elnök szocialistái zártak 13,2 százalékkal, az ötödik Jean-Luc Mélenchon pártja, a szélsőbaloldali Engedetlen Franciaország (FI) lett 11 százalékkal, a kommunisták és a zöldek pedig egyaránt 3-3 százaléknyi voksot szereztek – áll az Ipsos/Sopra Steria exit polljában. A részvételi arány rekordalacsony, 49,4 százalék volt.
Macron az észak-franciaországi Le Touquet-ban adta le a szavazatát
Fotó: MTI/EPA pool/Christophe Petit Tesson
A megméretésen a jobb- és a baloldal két nagy hagyományos pártja, a szocialisták és a köztársaságiak is leszerepeltek. A szocialisták vezette pártszövetség az előrejelzések szerint mindössze 20-35 képviselői mandátumra számíthat, a köztársaságiak pedig 80-125-re, aminek kapcsán Bernard Accoyer volt kormányszóvivő nyíltan csalódásról beszélt, a köztársaságiak legalábbis azzal a hiúnak bizonyuló ábránddal vágtak neki a megméretésnek, hogy a párté lehet a legnagyobb frakció a nemzetgyűlésben.
De a franciák egyértelműen nemet mondtak a szélsőjobboldalra is, olyannyira, hogy a Nemzeti Frontnak a frakcióalakításai joga is veszélybe került. Ehhez Le Pen alakulatának 15 képviselőt kellene bejuttatnia a parlamentbe, csakhogy most nagyon úgy tűnik, hogy nem fog többet szerezni tíz mandátumnál. Ahhoz, hogy egy képviselőjelölt már az első fordulóban magáénak tudhassa a győzelmet, 50 százalék plusz egy szavazatra van szüksége, amihez képest Jean-Lin Lacapelle helyettes NF-főtitkár már az első fordulóban elbukott, Bouches-du-Rhône-ban megelőzte a köztársasági jelölt és a LREM politikusa is. Az NF-elnök Le Pen viszont 46,02 százalékkal bejutott a jövő vasárnap tartandó második fordulóba Pas-de-Calais 11. választókerületében.
A frakció nélküli pártok pedig kevesebb támogatást és kevesebb szereplési lehetőséget kapnak, ami fenyegeti a szélsőbaloldali pártokat is. Az FI és a kommunisták összesen kapott 14 százaléknyi voksot – annyit, amennyit szélsőjobb egyedül.
Vasárnap a legnagyobb vereséget mégis azok a szocialisták szenvedték el, akik előreláthatólag 200 képviselői helyet fognak elveszíteni úgy, hogy 2012-ben még az övék volt a többség a szenátusban és a nemzetgyűlésben is, nem beszélve arról, hogy az elnöki széket Hollande foglalhatta el. Mostani vesszőfutásukat kiválóan jelzi, hogy a választás gyakorlatilag már az első fordulóban lefejezte a pártvezetést. Búcsúzott a megméretéstől Marseille eddigi képviselője, Patrick Mennucci – a nagyvárosi verseny a második fordulóban Mélenchon és a LREM jelöltje között dől el –, az első fordulóban ért véget a 2017-es szocialista elnökjelölt, Benoit Hamon útja, aki Yvelines-ben veszített, és ha ez nem lenne elég, kiesett Jean-Christophe Cambadélis pártelnök is.
Ce soir les électeurs de la 11e circ du 78 ont choisi de ne pas me renouveler leur confiance. Ce fut un honneur de les représenter pdt 5 ans pic.twitter.com/IocaDSes4h
— Benoît Hamon (@benoithamon) 2017. június 11.
A volt gazdasági miniszter, jelenleg államfő Macron 2016. április 6-án En Marche! (Előre!) néven alapította meg a deklaráltan politikai olvasztótégelynek szánt pártját. Mostani sikeréről ékesszólóan árulkodik, hogy ma rá szavazott
- azoknak a 74 százaléka, akik Macronra,
- azoknak a 21 százaléka, akik a köztársaságiak jelöltjére, François Fillonra,
- azoknak a 17 százaléka, akik a szocialista Hamonra,
- azoknak a 14 százaléka, akik a szélsőbaloldali Mélenchonra,
- és azoknak a 6 százaléka is, akik Le Penre
adták a voksukat az április 23-án és május 7-én tartott elnökválasztáson.
A LREM mindent elsöprő győzelmével Franciaország politikai arculata vasárnap a felismerhetetlenségig átalakult: a köztársaságiak pozíciói végzetesen meggyengültek, a szocialisták szinte teljesen eltűntek, a Nemzeti Front pedig lábjegyzet lesz a következő öt év nemzetgyűlésében. Késő este az Ipsos/Sopra Steria ráadásul kiadott egy második előrejelzést is a befutó hivatalos eredmények alapján, amely azt vetíti előre, hogy a LREM 415-440, a köztársaságiak 70-110, a szocialisták 20-30, az FI-kommunisták szövetség 8-18, a Nemzeti Front pedig mindössze 1-5 képviselőt küldhet a törvényhozásba.
Commentaire lucide de Bruno Bilde, conseiller de Marine Le Pen : "Tout le monde est KO à part En marche !" #legislatives2017
— Olivier Faye (@olivierfaye) 2017. június 11.
Az Élysée-palota korábban egyébként bejelentette, hogy minden kormánytagnak, aki elveszíti a választókörzetét, távoznia kell a kabinetből. A hat kormánytag közül, aki második fordulós megméretésre kényszerül öten kedvező előjelekkel várhatják a jövő vasárnapot: Christophe Castaner elnöki szóvivő 44.04 százalékot szerzett Alpes-de-Hautes-Provence-ban, ahol egy hét múlva az FI színeiben induló Léo Walter ellen kell megméretnie magát, szintén a második fordulóban dől el Richard Ferrand területfejlesztési miniszter sorsa, aki egy százmilliós csalás vádjának az árnyékában kapott 33,95 százaléknyi voksot, Bruno Le Maire pénzügyminiszter 44,46 százalékkal jutott be a második fordulóba, amelyben egy hét múlva borítékolhatóan nyerni fog az NF jelöltjével szemben, az Európa-ügyi tárca vezetője, Marielle de Sarnez 40 százalékkal, a digitális fejlesztésért felelős Mounir Mahjoubi pedig 37 százaléknyi szavazattal vághat neki a második fordulónak. Akinek még el kell hessegetnie a bukás és az azzal járó lemondás rémét, az Annick Girardin, a tengerentúli területek minisztere. Ő ugyan 41,5 százaléknyi voksot kapott, de az ellenfele is szerzett ugyanennyit Saint-Pierre-and-Miquelonban.